Aktualności

21.01.2019

Powstał Katalog Inicjatyw Czytelniczych

Katalog Inicjatyw Czytelniczych to internetowa, ogólnodostępna baza podstawowych danych o najważniejszych inicjatywach proczytelniczych w Polsce, o ich organizatorach i wydarzeniach, prowadzonych w latach 2017-2019 cyklicznie bądź też po raz pierwszy.

Pomysł stworzenia aktualizowanej systematycznie bazy danych o wydarzeniach proczytelniczych powstał w Polskiej Izbie Książki, a jego realizacja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku dzięki dofinansowaniu ze środków ministra kultury w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych”.

Katalog z podstawowymi danymi o inicjatywach analizowanych w pierwszym etapie projektu uzbrojony jest w wyszukiwarkę i mapę rozmieszczenia ujętych wydarzeń. To pierwszy etap projektu, który wymaga uzupełnienia danych oraz dalszego rozwoju. Planowane jest przekształcenie katalogu w portal informacyjny, na którym liderzy inicjatyw czytelniczych będą prowadzili samodzielnie swoje profile. Serwis – podobnie jak stworzona przez PIK Ogólnopolska Baza Księgarń – będzie spełniał różnorodne funkcje: będzie informował szeroką publiczność o wydarzeniach czytelniczych, będzie narzędziem interaktywnej komunikacji pomiędzy organizacjami oraz zbiorem danych, służących statystykom i analitykom inicjatyw czytelniczych. Można będzie publikować informacje o rozmieszczeniu wydarzeń proczytelniczych, ich rodzajach, zasięgach, trendach tematycznych itp.

Katalog można znaleźć pod adresem: https://kic.pik.org.pl/

***

Licerzy inicjatyw czytelniczych, którzy nie mają jeszcze swojego konta w KIC, mogą skontaktować się z biurem Polskiej Izby Książki: biuro@pik.org.pl