Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
14.03.2023

Poradniki NPRCz 2.0 dla pracowników bibliotek

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowany został cykl poradników dla bibliotekarzy. Materiały są dostępne są na stronie internetowej NPRCz 2.0.

Jednym z najważniejszych elementów przekazu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest to, że współczesne biblioteki są czymś znacznie więcej niż tylko miejscami wypełnionymi książkami. To miejsca ciekawych wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców oraz spotkań z ludźmi kultury. Aby polskie biblioteki nieustannie zmieniały się i rozwijały, NPRCz 2.0 stara się dostarczać im inspiracji. Jednym z takich działań jest publikowanie artykułów poradnikowych, w których bibliotekarze mogą skorzystać.

Cykl poradników przygotowanych w ramach NPRCz 2.0 (na konkretnych przykładach zaczerpniętych z różnych bibliotek) prezentuje nowoczesne rozwiązania, które można wprowadzić w niemal każdej placówce. Artykuły opisują praktyczne aspekty funkcjonowania biblioteki, zaczynając od tego, jak zorganizować angażujący klub czytelniczy, przez wprowadzanie e-usług, korzystanie z zasobów bibliotek cyfrowych po aranżację nietypowych stref dla czytelników. Opublikowane na stronie internetowej NPRCz 2.0 poradniki to także praktyczne wskazówki i pomysły na animacje do wykorzystania podczas zajęć i wydarzeń organizowanych w bibliotekach.

Autorkami artykułów są redaktorka naczelna serwisu Lustro Biblioteki Barbara Morawiec oraz wiceprezeska Stowarzyszenia LABiB Monika Schmeichel-Zarzeczna.

Przygotowane na zlecenie NPRCz 2.0 poradniki są dostępne TUTAJ.