Aktualności

21.02.2020

Polsko-czeska wiosna literatury po raz trzeci

Rusza 3. edycja Polsko-czeskiej wiosny literatury, organizowanej przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie. Wśród gości festiwalu znaleźli się polscy i czescy pisarze, autorzy komiksów, tłumacze i wydawcy czeskiej i polskiej literatury, dziennikarze, i aktorzy, m.in.: Mariusz Szczygieł, Mikołaj Łoziński, Monika Sznajderman, Julia Różewicz, Andrzej Jagodziński, Weronika Murek, František Tichý, Martin Šimečka, Josef Formanek i Ivana Myškova.

Temat główny tegorocznej edycji brzmi „Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?”. Odnosi się do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej, motywu „końca” – rozumianego bardzo szeroko w sensie geograficznym, politycznym, społecznym, filozoficznym i kulturowym. Wokół tej problematyki i pytań, w odniesieniu do konkretnych publikacji i tytułów z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się dyskusje i rozmowy festiwalu.

W tym roku jednym z głównych partnerów festiwalu będzie Fundacja Instytut Reportażu, reprezentowana przez Mariusza Szczygła – autora głośnych i tłumaczonych na wiele języków książek o Czechach. Mariusz Szczygieł pojawi się także w roli gościa festiwalu – podczas wieczoru 13 maja, gdzie wystąpi wspólnie z popularną czeską performerką Adelą Elbel.

Spotkania i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku miejscach Warszawy – głównie w Mazowieckim Instytucie Kultury, ale również w Faktycznym Domu Kultury czy siedzibie „Gazecie Wyborczej”.

Festiwal stanowi jedno z głównych wydarzeń (obok Warszawskich Targów Książki w Warszawie 2020), promujących czeską i polską literaturę w Warszawie, gdzie Czechy są Gościem Honorowym. Zakończenie festiwalu zaplanowano 17 czerwca – będzie ono połączone z uroczystym zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

Festiwal otworzy wieczór literacko-filmowy pt. „Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później”, który nawiązuje do jedynego spotkania autorskiego Bohumila Hrabala w Warszawie w marcu 1968 r. w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Wieczór rozpocznie się o godz. 19:00. Wezmą w nim udział aktor Wojciech Pszoniak i pisarz Janusz Anderman. Zaprezentowany zostanie film „Skowronki na uwięzi” Jiřígo Menzela wg opowiadań Hrabala, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 r.

Ciekawym wydarzeniem muzycznym w ramach festiwalu będzie koncert „Polish-Czech Jazz Connection”. 24 marca o godz. 19 wystąpią Leszek Żądło i Emil Viklický. Koncert połączony będzie z promocją książki “Gorzki Świat” Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne) oraz spotkaniem z tłumaczami czeskiej literatury – Janem Stachowskim i Andrzejem Jagodzińskim. Gościem specjalnym wieczoru będzie Paweł Brodowski – redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.

Wzorem lat ubiegłych miłośnicy polskiej i czeskiej literatury będą mieli okazję wziąć udział w wielu  spotkaniach i panelach dyskusyjnych z pisarzami, tłumaczami, wydawcami i dziennikarzami.  26 marca w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12) rozmowę z pisarkami Weroniką Murek (autorką debiutującą w 2015 zbiorem opowiadań pt. „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, za który była nominowana do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada i za który zdobyła Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza) i Ivaną Myškovą, autorką wydanej przez Dowody na Istnienie w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej (która tłumaczyć będzie również samo spotkanie) książki “Białe zwierzęta są bardzo często głuche”.

6 kwietnia w siedzibie MIK miłośnicy wydawnictwa Czarne będą mieli okazję spotkać się z jego redaktor naczelną, pisarką Monika Sznajderman. Spotkanie pt. “Pusty las, życie na końcu świata”. Rozmowę poprowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury Renata Putzlacher z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

8 maja, również przy Elektoralnej 12, gośćmi spotkania pt. “Koniec rodziny?” będą: pisarz Mikołaj Łoziński (laureat Nagrody Kościelskich i Paszportów „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”) i jego czeską tłumaczką Lenką Kuhar Daňhelovą. Fragmenty prozy pisarza przeczyta aktor Łukasz Borkowski.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.mik.waw.pl.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]