Aktualności

13.03.2018

Polskie e-booki w bibliotekach w Mississaudze

Dzięki współpracy Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto i Biblioteki Miejskiej w Mississaudze, od stycznia tego roku we wszystkich bibliotekach publicznych „największego polskiego miasta w Kanadzie” dostępnych będzie kilkaset e-booków w języku polskim. To pierwszy dostępny tam zbiór książek elektronicznych w językach innych niż angielski i francuski.

Dzięki przeznaczeniu przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto 5000 dolarów kanadyjskich z funduszy polonijnych, mieszkańcy Mississaugi będą mieli po raz pierwszy dostęp do polskojęzycznych e-booków w systemie „Overdrive". Z książek niewątpliwie skorzysta zarówno społeczność polskojęzyczna, jak i osoby zainteresowanie nauką języka polskiego. Będą to pierwsze elektroniczne książki w języku innym niż angielski i francuski, które uzupełnią i wzbogacą bardzo popularny polski księgozbiór drukowany.

Zakupione pozycje to bestsellery i klasyki, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Możliwość skorzystania z polskiej kolekcji i wszystkich usług świadczonych w bibliotekach będzie promowana poprzez Konsulat w ramach funkcjonowania International Language Program w Dufferin & Peel Catholic District School Board.

Projekt jest pilotażowym programem, w ramach którego będzie monitorowane zapotrzebowanie i korzystanie z e-booków w językach niebędących oficjalnymi językami Kanady. Ich obieg będzie śledzony i wykorzystany do rozbudowania wielojęzycznej strategii usług elektronicznych, co może pozwolić bibliotece na rozszerzenie inicjatywy na inne języki w kolejnych latach.

Katalog polskich e-booków dostępnych w ramach zakupionej kolekcji można przeglądać tutaj: https://mississauga.overdrive.com/collection/114153.

System biblioteczny miasta Mississauga jest jednym z największych publicznych systemów bibliotecznych w Kanadzie, w którym  zarejestrowanych jest ponad  492 000 użytkowników. Od 2016 r. pobrano ponad 977,919 e-booków i eAudiobooków. Na kolekcję biblioteczną składa się ponad milion pozycji, dostępnych w 18 oddziałach zlokalizowanych na terenie Mississaugi.