Aktualności

plakat spektaklu
13.11.2023

Polski Teatr Tańca pokaże „Republikę marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza

16 listopada Polski Teatr Tańca zaprezentuje w swojej siedzibie w Poznaniu premierę „Republiki marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza, ze scenariuszem i w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z choreografią Iwony Pasińskiej.

Teatr poinformował, że twórczość Brunona Schulza jest dla artystów „pokusą i wyzwaniem”; autorzy „Republiki marzeń” odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Według realizatorów spektaklu, w opowiadaniach Schulza „poetyckie słowo kreuje rzeczywistość, konstruując z ulotnych sennych wizji fascynujący, kompletny świat, pozostawiający niewielką przestrzeń dla żywej tkanki spektaklu”.

Igor Gorzkowski wyjaśnił, że proza Schulza jest bardzo inspirująca dla teatru tańca. „W teatrze operującym metaforą i innymi środkami wyrazu, niż teatr dramatyczny pojedyncze zdania, szczegółowe historie są bardzo otwierające dla budowania struktur” – powiedział reżyser.

Realizatorzy spektaklu zaproszą widzów do przestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą, opuszczonej i dziwnej, „w której czas cofa się o jeden interwał, a więc wszystko może się zdarzyć; w której archetypiczna postać Ojca zderza się ze zwielokrotnioną figurą Józefa-Syna, budując całą gamę relacji, od afirmacji po negację”.

„Przy okazji zaprosimy do »teatru w teatrze«, w którym z aktorskimi i reżyserskimi zadaniami mierzy się pewien zespół. Nade wszystko pragniemy dać impuls do refleksji, na ile teatr - każdy teatr - może być »republiką marzeń«, metaforą rzeczywistości” – podał Polski Teatr Tańca.

Premiera spektaklu „Republika marzeń” wpisuje się w obchody pięćdziesiątego, jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca przyszłego roku.

Igor Gorzkowski we współpracy z Iwoną Pasińską przygotował wcześniej w PTT spektakle: „Żniwa”, „Polka” oraz „Kurka wodna albo urojenie”. Ta ostatnia praca wyróżniona została nagrodami za reżyserię, choreografię i nagrodą zespołową na 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i VII Finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2022). Nagrody przyniosły także wspólne realizacje Gorzkowskiego, Pasińskiej i zespołu Polskiego Teatru Tańca w Teatrze Telewizji.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna