Aktualności

31.10.2018

Polska Półka w Wielkiej Brytanii

Polska Półka to projekt dla brytyjskich bibliotek, w ramach którego mogą one otrzymać i włączyć do swojego księgozbioru dzieła polskich autorów. Podczas inauguracji w kolejnych placówkach odbywają się także wydarzenia towarzyszące. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Londynie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

W październiku polska literatura gościła między innymi w:

  • Victoria Library w Londynie, gdzie 1 października prof. Andrzej Jaroszyński wygłosił wykład „Wizerunek Polaków w literaturze brytyjskiej”
  • Wandsworth Town Library – 17 października wybitna tłumaczka Antonia Lloyd-Jones opowiadała czytelnikom o tłumaczeniu polskiej literatury
  • Gloucester Public Library – tu 27 października odbyła się dyskusja „Polscy pisarze w Wielkiej Brytanii z udziałem Joanny Kosmalskiej (Uniwersytet Łódzki) Agnieszki Laird, Rity Krawczyk oraz Agnieszki Bednarskiej; więcej na ten temat można znaleźć tutaj i tutaj.

Kolejną biblioteką, która już wkrótce dołączy do projektu, będzie Balham Public Library – inaugurację przewidziano tu na listopad.