Aktualności

10.05.2018

Polska na Targach Książki w Pradze

Wyjątkowo silną reprezentację będzie miała Polska na tegorocznych Targach Książki SVĚT KNIHY w stolicy Czech. To wynik współpracy Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Pradze.

SVĚT KNIHY to największe wydarzenia poświęcone literaturze w Republice Czeskiej. Co roku odwiedza je około 40 tysięcy osób. W ostatnim czasie targi i festiwal – zlokalizowane w secesyjnym Pałacu Przemysłowym – zaczęły także ekspansję do innych ważnych punktów Pragi. W jednym z nich, unikatowej sali spotkań literackich na pokładzie zeppelina zawieszonego ponad Centrum Sztuki Współczesnej DOX wystąpi najbardziej utytułowany z polskich gości festiwalu – Adam Zagajewski.

Tematami przewodnimi targów są w tym roku komiks oraz – z uwagi na nagromadzenie okrągłych rocznic – historia. W związku z tym w polskiej wyprawie znalazła się z jednej strony ilustratorka Aleksandra Cieślak (autorka nagrodzonej w Bolonii „Książki do zrobienia“, która ukazała się już także po czesku), a ze strony drugiej dwie wyjątkowe pisarki: Elżbieta Cherezińska i Anna Janko. Cherezińska zaprezentuje w Pradze swoje pierwsze tłumaczenie na czeski: powieść „Gra w kości“, bogata w wątki (przeważnie dość dramatyczne i bolesne) polsko-czeskie, bo przecież opowiadająca o relikwiach praskiego biskupa a polskiego patrona św. Wojciecha. Anna Janko przedstawi natomiast swój esej „Mała Zagłada“ dotyczący „dziedzicznej traumy“ II wojny światowej.

Publikacje obu autorek ukazały się w ramach cyklu wydawniczego zainicjowanego przez Instytut Polski w Pradze przy wsparciu IK z okazji setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego. W ciągu 12 miesięcy z logiem cyklu ukazało się już 9 publikacji dotyczących historii Polski oraz relacji polsko-czeskich. „Pierwotnie zamierzaliśmy jedenasty tytuł serii przedstawić na 11 listopada tego roku“ – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor IP w Pradze – „ostatecznie jednak do końca 2018 roku cykl będzie liczył niemal 20 tytułów. Książki wydane w ramach cyklu stanowią centralny punkt polskiego stoiska na targach, gdzie znaleźć można zarówno publikacje polskich wydawców, jak i wybór z najnowszych tłumaczeń na czeski.

Polskim gościem targów będzie także historyk Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego, który przybywa w nietypowej roli – jako członek komisji konkursowej polsko-czeskiego konkursu na najlepszy komiks historyczny. Polscy artyści rysowali wydarzenia i postaci z historii Czech i odwrotnie – młodzi czescy graficy musieli poradzić sobie z takimi postaciami jak Anna Walentynowicz czy Witold Pilecki. Wynik – wystawę „Razem w komiksie. Polacy i Czesi 1918 – 2018“  będzie można po raz pierwszy obejrzeć właśnie na praskich targach.

Szczegółowy program polskiej prezentacji: