Aktualności

15.02.2014

Polska na targach książki w New Delhi

Jesteśmy gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi! W tym roku obchodzona jest 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami. Targi trwają od 15 do 23 lutego 2014 r, a organizatorami polskiego wystąpienia są Instytut Książki i Instytut Polski w New Delhi.  

Do Indii pojadą Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Jacek Dehnel, Wojciech Jagielski i Michał Rusinek, a także wydawcy - Beata Stasińska z Grupy Wydawniczej Foksal, Magdalena Dębowska reprezentująca agencję autorską Polishrights oraz Jadwiga Jędryas i Ewa Stiasny z wydawnictwa Dwie Siostry.

W oficjalnym otwarciu targów swój udział zapowiedział Prezydent Indii, Pranab Mukherjee, a Polskę będą reprezentowali: Piotr Kłodkowski, Ambasador Polski w Indiach, Katarzyna Kacperczyk, Podsekretarz Stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, Anna Tryc-Bromley, dyrektor Instytutu Polskiego w New Delhi.

Specjalnie na targi zostały wydane aż cztery książki polskich autorów w hindi: „Szachinszach” Ryszarda Kapuścińskiego (tłum. Prakash Dixit, Maria Puri i Monika Browarczyk), „Szafa” Olgi Tokarczuk (tłum. Maria Puri), „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka (tłum. Maria Puri i Monika Browarczyk) oraz „Mały Chopin” Michała Rusinka (tłum. Manglesh Dabral). Do tej pory w Indiach ukazywały się tłumaczenia polskiej poezji na hindi, ale często z angielskiego i w małych nakładach – dzięki targom inaugurujemy zwyczaj tłumaczenia polskich tekstów bezpośrednio z polskiego.

Na naszym stoisku pokazujemy polskie nowości, literaturę polską w przekładzie na angielski, a także książki dofinansowane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Pokazujemy też dwie duże wystawy. Pierwsza z nich, zatytułowana „It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland” to prezentacja ilustracji i książek 20 polskich twórców dla dzieci: od cieszących się międzynarodowym uznaniem Iwony Chmielewskiej i Pawła Pawlaka, przez prace utytułowanych już przedstawicielek młodszego pokolenia - Marty Ignerskiej czy Moniki Hanulak, na najmłodszych - Aleksandrze i Danielu Mizielińskich i Janie Bajtliku kończąc. Wystawę przygotowała Izabella Kaluta z Instytutu Książki. Wystawa druga, opracowana dla Instytutu Książki w 2007 roku - „Poeta reportażu. Ryszard Kapuściński 1932-2007” – od czterech lat dzięki polskiemu MSZ podróżuje po świecie. Była już prezentowana w ChRL, w Hongkongu i na Tajwanie, na Białorusi, w Gruzji, w Kanadzie i w USA, w Portugalii i w Grecji (m.in. na targach książki w Salonikach), w Albanii. Wystawę opracowała Bożena Dutko. Na terenie targów pokazujemy także wystawę zatytułowaną "Kraków Miasto Literatury UNESCO", przygotowaną przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz wystawę "Lokomotywa/ IDEOLO" Małgorzaty Gurowskiej i Joanny Ruszczyk. Na stoisku nr 2 prezentują się również organizowane przez Murator Expo Warszawskie Targi Książki.

Dla publiczności targowej przygotowaliśmy kilka publikacji: gazetę targową, katalog „It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland” oraz katalog towarzyszący wystawie poświęconej Ryszardowi Kapuścińskiemu, a także ulotkę na temat tej samej wystawy w hindi.

Już 15 lutego zapraszamy na bezpośrednią relację z targów do Radiowego Domu Kultury w radiowej Trójce!

Polskie wystąpienie na targach zostało przygotowywane i sfinansowane przez Instytut Książki i Instytut Polski w New Delhi.

Międzynarodowe Targi Książki  odbywają się  w New Delhi po raz 41. W  poprzedniej edycji wzięło udział 1 200 wystawców z Indii i 31 z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się 55 000 zwiedzających dziennie.

 
Program polskiego wystąpienia:


15 lutego

11.30 – 12.15
Inauguracja Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi 

12.30 – 13.30
Oficjalne otwarcie polskiego stoiska 

15.00 – 16.00: 
Polski rynek książki - prezentacja
Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki

16 lutego

15.00 – 16.00: 
Polska Szkoła Reportażu 
Spotkanie z udziałem Wojciecha Jagielskiego
polskie stoisko

17.30 – 19.00: 
Impact of the Polish School of Posters on illustrated books for children
wykład Jadwigi Jędryas (Dwie Siostry)
polskie stoisko

17 lutego

10.00 – 11.00: 
The New Delhi Rights Table:
On contemporary Polish writers - wykład Magdaleny Heydel
On buying and selling rights on the Polish market - wykład Magdaleny Dębowskiej (polishrights.com)

14.00 – 15.00: 
Polish Writing from Joseph Conrad to Ryszard Kapuściński - wykład Magdaleny Heydel
polskie stoisko

15.00- 16.00: 
How to Publish with Poland - o polskich książkach dla dzieci i dorosłych oraz współfinansowaniu przekładów  
Udział wezmą: Magdalena Dębowska (polishrights.com), Jadwiga Jędryas (Dwie Siostry) i Elżbieta Kalinowska (Instytut Książki)
polskie stoisko

17.00 -18.00: 
Promocja polskich książek w hindi: "Szafy" Olgi Tokarczuk i "Opowieści galicjckich" Andrzeja Stasiuka
z udziałem Olgi Tokarczuk oraz tłumaczek, Marii Skakuj Puri i Moniki Browarczyk
polskie stoisko

18 lutego

15.30 – 16.30:
Promocja polskich książek w hindi: "Szachinszach" Ryszarda Kapuścińskiego
z udziałem tłumaczy: Prakasha Dixita, Marii Skakuj Puri i Moniki Browarczyk
polskie stoisko

17.00-18.00:
Promocja polskich książek w hindi: "Mały Chopin" Michała Rusinka 
z udziałem Michała Rusinka i tłumacza Manglesha Dabrala
polskie stoisko

19 lutego

17.00 – 18.00: 
Satyagraha: An Exploration of Polish Poetics
Czytanie fragmentów utworów Miłosza, Zagajewskiego, Herberta, Szymborskiej 
z udziałem Magdaleny Heydel, Michała Rusinka, Jacka Dehnela; prowadzenie: Ashok Vajpeyi
polskie stoisko

18.30 – 20.00: 
Feminist Travellers: Myth or Reality (Zubaan Critical Conversations Series)
Spotkanie z udziałem Olgi Tokarczuk i Joanny Bator
Prowadzenie: Urvashi Butalia (Zubaan Books)
Oxford Bookstore 

18.30 – 21.00: 
Polska Szkoła Reportażu
Spotkanie z udziałem: Wojciecha Jagielskiego i Pramita Pala Chaudhuri (z "Hindustan Times")
Prowadzenie: Dr. Awwad (przewodniczący FCC - Foreign Correspondent’s Club)

20 lutego

15.00 – 16.00: 
On art and writing
Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem
polskie stoisko

16.30 – 17.30
Lokomotywa - warsztaty dla dzieci prowadzone przez polską ilustratorkę, Małgorzatę Gurowską i indyjską autorkę, Seemę Anand
polskie stoisko

18.30 – 20.00:
A Tale of Two Cities: the literary heritage of Krakow and Delhi
Spotkanie z udziałem Roberta Piaskowskiego, zastępcy dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michała Rusinka, autora i prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Urvashi Butalia, dyrektorka wydawnictwa Zubaan Books; prowadzenie: Ashok Vajpeyi. 
India International Centre

21 lutego

15.00-16.00:
Polish-Hindi translations and literary exchange
Udział wezmą: Prof. Harimohan Sharma 

16.00 – 17.30
Lokomotywa - warsztaty dla dzieci prowadzone przez polską ilustratorkę, Małgorzatę Gurowską i indyjską autorkę, Seema Anand
Oxford Bookstore 

22 lutego

11.00 – 19.00: 
Author’s Corner: meet and greet
Spotkanie z Joanną Bator, Jackiem Dehnelem i Małgorzatą  Gurowską
polskie stoisko

16.00-17.00
Delhi's Diplomatic Domains: Chanceries & Residences of Chanakyapuri & Imperial New Delhi
z udziałem: Gladys Abankwa-Meier-Klodt 
polskie stoisko
 

Wystawa: „It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland”

Polska ilustracja dla dzieci od dobrych kilku lat budzi zainteresowanie na całym świecie. Ale choć wciąż podziwiani są starzy mistrzowie: Józef Wilkoń, Bohdan Butenko czy Janusz Stanny, to zawdzięczamy je przede wszystkim młodszym pokoleniom polskich twórców. To ich książki zdobywają międzynarodowe nagrody, często odnosząc przy tym również sukces komercyjny. I to ich prace - pokolenia średniego, młodego i najmłodszego - prezentuje wystawa, którą Instytut Książki przygotował specjalnie na Targi Książki w New Dehli. Na naszym stoisku zobaczyć będzie można ilustracje i książki 20 twórców: zaczynając od cieszących się międzynarodowym uznaniem Iwony Chmielewskiej i Pawła Pawlaka, przez prace utytułowanych już przedstawicielek młodszego pokolenia - Marty Ignerskiej czy Moniki Hanulak, na najmłodszych - Aleksandrze i Danielu Mizielińskich i Janie Bajtliku kończąc. Tytuł wystawy "It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland", zaczerpnięty z książki Grażki Lange, dobrze oddaje to, co współcześnie dzieje się w polskiej ilustracji dla dzieci: mnogość stylów, technik, tematów i propozycji zadziwia i zachęca do zadawania pytań. Zapraszamy na krótką wyprawę w ten dziwny świat zobaczony oczami polskich artystów!
Wystawę i towarzyszący jej katalog przygotowała Izabella Kaluta z Instytutu Książki, katalog zaprojektowała znana ilustratorka i projektantka (a przy tym dwukrotna laureatka BolognaRagazziAward) Marta Ignerska.
20 Ilustratorów: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Aleksandra Cieślak, Joanna Concejo, Agata Dudek, Piotr Fąfrowicz, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Grażka Lange, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Anna Niemierko, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Paweł Pawlak, Elżbieta Wasiuczyńska, Aleksandra Woldańska

Wystawa „Poeta reportażu. Ryszard Kapuściński 1932-2007”

Wystawa składa się z 32 plansz w układzie chronologicznym (tak jak ukazywały się poszczególne książki Kapuścińskiego, od „Buszu po polsku” - debiutu książkowego z 1962 roku - do albumu fotografii „Ze świata”, który ukazał się rok po śmierci autora). Cytatami z książek Kapuścińskiego, a także jego fotografiami (ocalało ok. 10 tys. negatywów) i materiałami z archiwum pisarza staraliśmy się przybliżyć osobę i twórczość wybitnego polskiego dziennikarza, który 50 lat (1956-2006) spędził w reporterskich podróżach. Odwiedził ponad 100 krajów. A jego książki zostały przełożone na 38 języków, co sygnalizują okładki, jakie pojawiają się na poszczególnych planszach w różnych edycjach językowych. Jednemu tytułowi jest zazwyczaj poświęcona jedna plansza - w ten sposób przedstawiliśmy 24 książki Kapuścińskiego, by zachęcić zagranicznych wydawców do zainteresowania się tymi, które jeszcze nie zaistniały w danym języku.
Na wystawie prezentujemy 63 fotografie, wśród których można zobaczyć 7 portretów pisarza z różnych okresów jego życia, udostępnionych z archiwum Ryszarda Kapuścińskiego (na zdjęciu otwierającym wystawę, plansza nr 1 - Baku, 1967, reporter ma wówczas 35 lat). 17 fotografii pochodzi z różnych agencji fotograficznych, a 38 wykonał Kapuściński podczas reporterskich podróży w latach 1957 - 1999.
Najstarsze zdjęcie zrobił w 1957 r. w trakcie swojej drugiej wielkiej podróży zagranicznej do Japonii i ChRL. To grobowiec - Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie na planszy o książce „Rwący nurt historii”.
„Najmłodsze” zdjęcia zostały wykonane w 1999 roku, gdy Kapuściński przyjechał do Indii, zebrać materiał do „Podróży z Herodotem”, które w Polsce ukazały się w 2004 roku.
Na planszy nr 4 (1956: Ryszard Kapuściński w Indiach) pokazujemy fotoreportaż „Święte krowy można fotografować”, który Kapuściński przywiózł z pierwszej podróży do Indii - zrobił wtedy 400 zdjęć, niestety żadne z nich się nie zachowało.
Wystawę przygotowała Bożena Dudko we współpracy z Izabelą Wojciechowską, nieżyjącą już opiekunką archiwum fotograficznego Ryszarda Kapuścińskiego, i jej następczynią Karoliną Wojciechowską. W wyborze fotografii agencyjnych służyła mi pomocą fotoedytorka Patrycja Trawińska. Autorem opracowania graficznego jest Studio Kozak, czyli małżeństwo: Dorota i Łukasz Kozakowie.

Wystawa "Kraków Miasto Literatury UNESCO"

Wystawa obejmuje 30 plansz z fotografiami wielkoformatowymi, przedstawiającymi dziedzictwo Krakowa i bogactwo jego kulturalnej oferty: wyjątkowe zabytki, prestiżowe festiwale, przestrzenie kreatywne łączące gospodarkę i kulturę. W świetle otrzymanego prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, szczególna uwaga została poświęcona dziedzictwu literackiemu Krakowa oraz jego wibrującej literackiej codzienności: największym festiwalom literackim (Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada), rozpoznawalnym na całym świecie krakowskim pisarzom i noblistom, wyjątkowym akcjom promującym czytelnictwo w przestrzeni miejskiej (m.in. Drugie Życie Książki, murale, projekcje poezji kinetycznej), a także kreatywnym przemysłom książki: krakowskim wydawcom, księgarniom oraz największym targom książki w Polsce.