Aktualności

06.10.2023

Polska na Targach Książki LIBER w Madrycie – program trzeciego dnia prezentacji

Rozpoczyna się trzeci i ostatni dzień Targów Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełni rolę gościa honorowego. W dzisiejszym programie polskiej prezentacji znalazły się kolejne cztery wydarzenia, a wśród nich dyskusje poświęcone książce elektronicznej oraz polskim i hiszpańskim programom bookstartowym.

Instytut Książki odpowiada za stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. W ramach targów organizujemy szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim odbędą się także wydarzenia towarzyszące, za sprawą których uczestnicy będą mogli także poznać pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju. 

Program trzeciego dnia polskiej prezentacji:

10:00 – Spotkanie pt. „Czytanie elektroniczne w Hiszpanii i Polsce. Podobieństwa i różnice”

O rynku e-booków w Polsce i w Hiszpanii porozmawiają dwaj eksperci, którzy sprzedażą książek elektronicznych zajmują się na co dzień – Matías Chimirri z firmy Libranda i Mariusz Sobczak z firmy inkBOOK.

11:00 – Spotkanie poświęcone programom bookstartowym w Polsce i Hiszpanii

O programach bookstartowych, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, podyskutują praktycy – dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Ana Molina – koordynatorka programu Bookstart España, prowadzonego przez Stowarzyszenie Mestiza.

12:00 – Spotkanie pt. „Polska literatura dziecięca: rosnące zjawisko globalne”

O polskiej literaturze dla najmłodszych, która cieszy się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem na całym świecie porozmawiają José Díaz z hiszpańskiego wydawnictwa Thule Ediciones oraz Karolina Jaszecka – tłumaczka i agentka literacka, która specjalizuje się właśnie w literaturze dziecięcej.

19:00 – Prezentacja hiszpańskiego wydania książki „Życie Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego

W prezentacji hiszpańskiego wydania „Życia Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego w tłumaczeniu Elżbiety Bortkiewicz wezmą udział: Javier Jiménez – wydawca (Fórcola Editorial), Rafael Ortega – autor epilogu do hiszpańskiego wydania oraz Fernando Presa, który napisał do niej prolog.

Szczegółowy program polskiej prezentacji – obejmujący wszystkie dni targów i przygotowany w języku hiszpańskim – można znaleźć TUTAJ.

Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czeka także polskie stoisko, na którym można spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentuje się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie obecni są: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.