Aktualności
Polska na Targach Książki LIBER w Madrycie – program pierwszego dnia prezentacji
Dziś rozpoczynają się Targi Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełni rolę gościa honorowego. Prezentujemy program pierwszego dnia polskiej prezentacji, którą przygotowaliśmy z myślą o najważniejszym wydarzeniu branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej.
Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizował stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. W ramach targów organizujemy szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim odbędą się także wydarzenia towarzyszące, za sprawą których uczestnicy będą mogli także poznać pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju.
Program pierwszego dnia polskiej prezentacji:
10:00 – Spotkanie poświęcone obecności książek polskich autorów w hiszpańskich księgarniach i bibliotekach
O zainteresowaniu, jakim cieszą się w Hiszpanii książki polskich autorów i sposobach na to, by było ono jeszcze większe, porozmawiają pracowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki Łucja Gawkowska i Lucía Moscoso z Babelio – hiszpańskiego serwisu internetowego poświęconego literaturze.
11:00 – Spotkanie pt. „Sektor wydawniczy w Polsce: aktualna sytuacja, dane, trendy”
Kierunki rozwoju polskiego rynku wydawniczego, a także stojące przed nim problemy omówi Agnieszka Urbanowska – kierowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki.
12:00 – Spotkanie poświęcone sposobom na wspieranie sektora książkowego przez państwo
O sposobach wspierania rynku książki przez polski i hiszpański sektor publiczny porozmawiają Joaquim Bejarano (Dyrektor Działu Książki Katalońskiego Instytutu Literatury), Jesús González (Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Promocji Książki, Czytelnictwa i Literatury Hiszpańskiej w Ministerstwie Kultury i Sportu) i Dariusz Jaworski (Dyrektor polskiego Instytutu Książki). Rozmowę poprowadzi Isabel Moyano (Zastępczyni Dyrektora Generalnego ds. Książki Wspólnoty Autonomicznej Madrytu).
13:00 – Spotkanie pt. „Dlaczego warto tłumaczyć i wydawać literaturę polską? Nowości, autorzy, inspiracje”
O przekładaniu polskiej literatury na język hiszpański porozmawiają tłumacz Xavier Farré i tłumaczka Amelia Serraller. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki ds. programowych.
19:30 – Recital muzyczno-literacki
Kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Wiktora Gąsiora przeplatać się będą z lekturą fragmentów biografii słynnego kompozytora autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego, której przekład na język hiszpański ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Fórcola Ediciones.
Szczegółowy program polskiej prezentacji, przygotowany w języku hiszpańskim, można znaleźć TUTAJ.
Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czeka także polskie stoisko, na którym można spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentuje się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie obecni są: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.
Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.
Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.
***
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.