Aktualności

grafika promująca wydarzenia na polskim stoisku
09.02.2017

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Po czterech latach nieobecności polskie stoisko wraca na Międzynarodowe Targi Książki w Mińsku, które odbędą się w dniach od 8 do 12 lutego 2017 r. w centrum wystawowym Belexpo. Mińskie Targi organizowane są w tym roku po raz dwudziesty czwarty. W ich otwarciu uczestniczył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Polskie stoisko jest podzielone na część komercyjną, gdzie można nabyć publikacje polskich autorów wydane w języku polskim lub przekładzie na języki białoruski i rosyjski. W części wystawowej prezentowane są wydania zrealizowane przy udziale Instytutu Polskiego w Mińsku oraz Instytutu Książki. Na stoisku odwiedzający Targi będą mogli także otrzymać informacje o Polsce oraz naszym rynku wydawniczym.

Aby przybliżyć białoruskiej publiczności polską literaturę, przygotowano również wydarzenia towarzyszące naszej obecności na Targach. W programie przewidziano m.in. spotkanie autorskie z jednym najbardziej znanych twórców współczesnej polskiej literatury science fiction, Jarosławem Grzędowiczem (11 lutego, godz. 10.00, Sala konferencyjna), prezentację białoruskich przekładów książek Stanisława Lema oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (10 lutego, godz. 15.00 i 16.00, Stoisko polskie), a także białoruskiego wydania powieści „Nadberezyńcy” Floriana Czarnyszewicza (11 lutego, godz. 14, Sala konferencyjna). W programie nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych z myślą o  najmłodszych czytelnikach i ich rodzicach – czeka na nich prezentacja książek dla dzieci wydawanych przez wydawnictwo Wytwórnia, połączona z warsztatami, które poprowadzi polska ilustratorka Monika Hanulak (12 lutego, godz. 12.00, Scena dziecięca).

Dyrektor Dariusz Jaworski podkreśla, że polska obecność na Targach „to próba spojrzenia na nowo na naszą współpracę z Białorusią, ale także z każdym z naszych sąsiadów na Wschodzie. Więzi kulturowe, historyczne, jakie łączą nas z Białorusią, są nie do przecenienia. Chcemy pokazywać, że polska literatura ma wiele do zaoferowania, jest bogata i różnorodna".

Drugiego dnia targów polskie stoisko odwiedzili przedstawiciele białoruskiego rządu: Minister Informacji Lilia Ananicz, Minister Spraw Wewnętrznych Ihar Szuniewicz oraz Minister Kultury Barys Swiatłou. Minister Lilia Ananicz podkreśliła w rozmowie z polskimi gośćmi, że „nic tak jak książka nie zbliża dwóch narodów, zwłaszcza sąsiedzkich".

Portal citydog.by umieścił cztery polskie tytuły na liście 24 najciekawszych publikacji Międzynarodowych Targów Książki w Mińsku. Doceniono „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert, „Króla Maciusia I" Janusza Korczaka, „Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, a także książkę „Nadberezyńcy" Floriana Czarnyszewicza, której premierę zaplanowano specjalnie na Targi. W sobotę odbędzie się prezentacja publikacji z udziałem tłumaczy, historyków i krajoznawców.

„Za bardzo interesujący punkt naszej oferty uważam białoruski przekład Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza, niezwykłą książkę, opowiadającą o losach mieszkańców polskich zaścianków szlacheckich, które przetrwały na terenach między Berezyną i Dnieprem aż do drugiej dekady XX wieku" – powiedział o książce Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, Mateusz Adamski.

Publikacje zostały wydane na Białorusi przy wsparciu Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Mińsku.

Organizatorem polskiego wystąpienia na Targach jest Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

Fotorelację z Międzynarodowych Targów Książki w Mińsku można obejrzeć tutaj.

Dodatkowe informacje:
www.instpol.by
www.facebook.com/instytutpolski.wminsku
www.vk.com/instytut_polski_w_minsku