Aktualności

29.03.2019

Polska na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

W poniedziałek rozpoczynają się Bologna Children’s Book Fair. To już 56 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci – w ubiegłym roku swoje książki pokazało tu 1442 wystawców z 80 krajów, a  w ciągu czterech dni odwiedziły je dokładnie 27 642 osoby. W tym roku wśród wystawców jest aż 40 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku kolektywnym, organizowanym przez Instytut Książki (Hall 30 B21/C22). Można u nas obejrzeć w sumie blisko 1000 polskich książek dla najmłodszych!

Tradycyjnie pokazujemy pozycje nagrodzone i wyróżnione w konkursach: „The Book of the Year” organizowanym przez polską sekcję IBBY, a także „Najpiękniejsze książki 2018” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i „Przecinek i kropka” Empiku. Są także te z ubiegłorocznymi nagrodami: Kornela Makuszyńskiego, Magellana czy Żółtej Ciżemki. Ekspozycji towarzyszy katalog „Polish Books for Children Awarded in 2018” przygotowany z okazji targów – w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, laureata konkursu „The Book of the Year”. Prezentujemy też książki z ubiegłorocznego katalogu tytułów rekomendowanych „Polish Books for Children and Young Adults”.

W poniedziałek wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii „Toddler” wraz ze swoim wydawcą (Wydawnictwo Dwie Siostry) odbiera Dominika Czerniak-Chojnacka, wyróżniona za książkę „Kominiarz/Piekarz”. BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oskarów. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction oraz Opera Prima dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategoria specjalna to właśnie „Toddler” – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat. Jak ogłosili organizatorzy, wśród około 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.

We odbywającej się w trakcie targów wtorkowej konferencji „Toddler”, poświęconej książkom dla najmłodszych, ze strony polskiej udział weźmie Joanna Bartosik, autorka trójpaku książkowego, wyróżnionego w konkursie „Trzy/Mam/Książki” organizowanym przez Instytut Książki. Projekt konkursowy „Raz, dwa, trzy” wydało Wydawnictwo Widnokrąg, a cała seria została nagrodzona licznymi nagrodami i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Targi potrwają do 4 kwietnia. Ich tegorocznym gościem honorowym jest Szwajcaria.