Aktualności

baner promujący obecność Polski na Targach Książki w Chicago
27.04.2016

Polska na Book Expo America

Dokładnie za dwa tygodnie rozpoczyna się Book Expo America w Chicago – w tym roku gościem honorowym targów jest Polska. Book Expo America to największe targi książki w Stanach Zjednoczonych, skierowane głównie do wydawców, bibliotekarzy i księgarzy, a także dystrybutorów i innych specjalistów z branży wydawniczej. Bezpośrednio po ich zakończeniu odbywa się BookCon – targi otwierane są dla publiczności, czytelników i blogerów, którzy mogą zdobyć autograf jednego z 600 autorów podpisujących tu swoje książki.

Centralnym punktem naszej prezentacji będzie polskie stoisko, którego można szukać pod numerem 1504.1505 - targi odbywają się w McCormick Place. Stoisko składać się będzie z dwóch części: na jednej z nich przedstawimy polskie nowości książkowe, wydawane przez Instytut katalogi „New Books from Poland″ oraz informatory „Modern classics″, „Polish Poetry″ vol.1 and 2, „Crime Fiction″, wybrane przekłady literatury polskiej na angielski, w tym humanistykę i książki historyczne (we współpracy z wydawnictwem amerykańskim Aquila Polonica), ze szczególnym uwzględnieniem pozycji współfinansowanych z Programu Translatorskiego ©POLAND, a także książki polskich wydawców. W części drugiej mamy atrakcje dla targowej publiczności. Pokażemy wystawę „It’s a Strange World: 20 Illustrators From Poland″, prezentującą ilustracje i książki 20 polskich twórców dla dzieci: od cieszących się międzynarodowym uznaniem Iwony Chmielewskiej i Pawła Pawlaka, przez prace utytułowanych już przedstawicielek młodszego pokolenia - Marty Ignerskiej czy Moniki Hanulak, na najmłodszych - Aleksandrze i Danielu Mizielińskich i Janie Bajtliku kończąc. To jednak nie wszystko - we współpracy z firmą CD Projekt, twórcami Wiedźmina przygotowaliśmy wystawę książek i komiksów inspirowanych twórczością Andrzeja Sapkowskiego, a fani Witchera będą mogli korzystać z konsol ustawionych w kąciku wiedźminowskim na stoisku. Zwiedzający zainteresowani historią II wojny światowej będą też mogli obejrzeć filmy towarzyszące książkom o tej tematyce wydawanym przez amerykańską oficynę Aquila Polonica.

Do udziału w targach zgłosiło się 27 polskich wystawców: Agora, Aquila Polonica, Arkady, Bellona, Bosz, Debit, DiG, Egmont, Festiwal Dziecięcy w Rabce, Gereon, Glossa, Instytut Chopina, Kurtiak i Ley, Mind and Dreams, Polishrights, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Prolog, PWN, Rebis, Rosikoń, Sonia Draga, SuperMemo, Świat Książki, Targi w Krakowie, Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Ważną częścią polskiej obecności w Chicago będą również spotkania literackie dla angielskojęzycznej publiczności z udziałem polskich autorów, organizowane poza targami. Wezmą w nich udział autorzy, których książki ukazały się w Stanach Zjednoczonych: Artur Domosławski, Agata Tuszyńska, Magdalena Tulli, Krystyna Dąbrowska, Zygmunt Miłoszewski, a także autorzy książek dla dzieci: Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk.

Pełny program spotkań literackich w wersji angielskiej: booksfrompoland.org

We współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce organizujemy też spotkanie z autorami dla polskojęzycznych czytelników (13.05., godz. 16.00). W sobotę pisarze będą także podpisywać swoje książki w księgarni polskiej D & Z House of Books.

Organizatorem programu literackiego w Chicago jest Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Jorku.