Aktualności

06.04.2018

Polska gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi

W dniach 25 kwietnia – 1 maja 2018 roku w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbędzie się 28. edycja Międzynarodowych Targów Książki (Abu Dhabi International Book Fair), podczas których Polska będzie gościem honorowym. Wydarzenia w ramach programu Targów organizują: Ambasada RP w Abu Dhabi i Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 roku wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 000 zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były między innymi Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny.

Przygotowany program udziału Polski w tej imprezie ma przybliżyć wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. Obejmuje m.in. wykłady poświęcone najważniejszym aspektom kultury polskiej (literatura, muzyka, kino, teatr), warsztaty dla dzieci (m.in. prowadzone przez światowej sławy polskie ilustratorki – Martę Ignerską i Mariannę Oklejak), spotkania z uznanymi autorami (Małgorzatą Lebdą, Andrzejem Sapkowskim, Wiolettą Grzegorzewską, Antonim Liberą, Jakubem Małeckim, Wojciechem Chmielarzem, Wojciechem Tomczykiem, Dariuszem Karłowiczem i  Rafałem Kosikiem), wystawy (Mole książkowe: owady w polskiej ilustracji dla dzieci; Faksymile zabytków języka polskiego; Rzeczpospolita wielu kultur), koncerty zespołu Tęgie Chłopy, czy seminaria dotyczące polskiego rynku książki. Nie zabraknie także akcentu kulinarnego – na gości czekają specjalne warsztaty poświęcone kuchni polskiej.

Udział Polski w charakterze gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi wynika z umowy (Memorandum of Understanding) zawartej w 2016 r. przez Ambasadę RP w Abu Dhabi i The Abu Dhabi Tourism and Culture Authority. Polska jest obecna na targach w Abu Dhabi od 2015 r.

Uroczyste otwarcie targów nastąpi 25 kwietnia o godzinie 11:00.