Aktualności

21.05.2024

Polscy pisarze na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literackim Svět knihy w Pradze

W czwartek rozpocznie się 29. edycja Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy w Pradze. Podczas wydarzenia, które potrwa do niedzieli 26 maja, zaprezentują się także polscy pisarze.

Na zaproszenie Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Pradze udział w rozmowie „O mitologii słowiańskiej w literaturze” weźmie udział Radek Rak, autor wydanej niedawno w przekładzie na język czeski (tłum. Michala Benešová) przy współfinansowaniu w ramach Programu Translatorskiego Copyright Poland powieści „Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli” oraz czeska powieściopisarka Kateřina Šardická. 

W targach i festiwalu uczestniczyć będzie także Mariusz Szczygieł, jeden z najbardziej znanych polskich reporterów i autor bestsellerowego w Czechach zbioru reportaży o tematyce czeskiej „Gottland”. Zaprezentuje on swoją nową książkę „Fakty muszą zatańczyć” w czeskim przekładzie (tłum. Martin Veselka). Z kolei w wydarzeniu zatytułowanym „Wyszehradzki Okrągły Stół Pisarek” weźmie udział Weronika Gogola.

Ponadto odbędzie się dyskusja autorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na temat twórczości Franza Kafki, przygotowana przez Instytut Sztuki i Instytut Liszta w Pradze (przedstawicielką Polski będzie tłumaczka Anna Radwan-Żbikowska). Na polskim stoisku znajdzie się wybór książek polskich autorów w oryginalnej wersji językowej oraz w czeskich przekładach – sprzedaż zapewni cieszyńska księgarnia Wirthów. Na stoisku będzie można zdobyć autografy zaproszonych pisarzy. 

Targi i festiwal odbywają się w areale Výstaviště Praha Holešovice. Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy można znaleźć TUTAJ

WYDARZENIA Z UDZIAŁEM POLSKICH AUTORÓW:

24 maja o godz. 13:00 / Sala Václava Havla / V4 Kafka

Co Franz Kafka znaczył i znaczy dla czeskiej, słowackiej, węgierskiej i polskiej kultury i literatury? Udział w dyskusji o Kafce, Niemcu z Pragi, wezmą rezydenci Programu Wyszehradzkiego w Pradze: Lukáš Csicsely, Szabolcs Sztercey, Anna Radwan-Żbikowska i Dušan Teplan.

26 maja, godz. 10:00 / Sala Franza Kafki / O reportażu z Mariuszem Szczygłem

W rozmowie z Piotrem Viziną Mariusz Szczygieł zaprezentuje swoją nową książkę „Fakty muszą zatańczyć”. Książka w tłumaczeniu Martina Veselki została opublikowana nakładem wydawnictw Dokořán i Jaroslava Jiskrová - Máj 

Autografy: 11:00 – stoisko wyd. Dokořán, 12:00 – stoisko polskie

26 maja o 12:00 / Milan Kundera Hall / Wyszehradzki Okrągły Stół Pisarek

Weronika Gogola, Réka Mán-Várhegyi, Katarína Kucbelová, Dora Kaprálová

26 maja, godz. 13:00, Sala im. Karola Čapka / Mroczna słowiańska fantastyka: Kateřina Šardicka i Radek Rak

Współczesne wykorzystanie mitologii słowiańskiej w literaturze: dyskusja z udziałem powieściopisarki Kateřiny Šardickiej i jednego z najciekawszych polskich autorów fantasy, Radka Raka, który zaprezentuje czeskie tłumaczenie swojej „Baśni o wężowym sercu” (wyd. Host 2023). Prowadzenie: Michaela Merglová.

Autografy: 14:00 – stoisko Host, 14:30 – stoisko polskie