Aktualności

Polonia in Bologna - program wydarzeń online
14.06.2021

„Polonia in Bologna” zapraszamy na wydarzenia online w ramach Bologna Children's Book Fair 2021

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii. Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy imprezy postanowili przygotować dla wystawców jedynie przestrzeń wirtualną.

Z tej okazji Instytut Książki przygotował specjalny katalog „Polish Books for Children & Young Adults Awarded in 2020”, a także cztery wydarzenia, na które już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych z kraju i ze świata.

Już dziś będzie można obejrzeć prezentację polskiej kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”. O akcji bookstartowej Instytutu Książki opowie Gabriela Dul, jedna z pomysłodawczyń, organizatorek i koordynatorek kampanii.

Jutro (15 czerwca) zapraszamy do świata mistrza – Józefa Wilkonia, który w rozmowie ze znakomitą projektantką książek i ilustratorką Grażką Lange odkryje przed widzami swój magiczny świat ilustracji. Obok rzetelnej dyskusji i oceny kondycji polskiej książki dziecięcej dowiemy się, skąd wzięły się międzynarodowe sukcesy polskich ilustratorów, a także będziemy mogli przeżyć krótką sentymentalną podróż po bolońskich targach.

Następnego dnia (16 czerwca) zapraszamy na webinar dr Anity Wincencjusz-Patyny (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Znawczyni polskiego rynku wydawniczego, profesjonalistka w dziedzinie polskiej ilustracji i pasjonatka książki dziecięcej opowie o trendach obecnie dominujących w polskiej ilustracji. Wincencjusz-Patyna pokaże również najciekawsze książki polskich ilustratorów i autorów z ostatnich kilku lat.

Na koniec internetowych targów bolońskich (17 czerwca) zapraszamy na pasjonującą debatę specjalistów w dziedzinie programów bookstartowych. Dyskusję poprowadzi znawca tematu z Wielkiej Brytanii, Peter Jenkins z BookTrust UK. Dyskutować oraz wymieniać się doświadczeniami i opiniami będą również Emmi Jäkkö z Finnish Reading Center, Izumi Sato z Bookstart Japan oraz Krzysztof Piskorski z Instytutu Książki.

Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 11 i będzie można je zobaczyć na kanale You Tube - Books From Poland.

Katalog „Polish Books for Children & Young Adults Awarded in 2020” został przygotowany przez Instytut Książki z myślą o zagranicznych wydawcach, których zainteresowanie polską literaturą dla dzieci i młodzieży z roku na rok wzrasta.  Zaprezentowanych zostało w nim 28 tytułów, których literackie i ilustratorskie walory zostały docenione przez jury najważniejszych konkursów w Polsce i na świecie. Uporządkowano je według czterech kategorii wiekowych – 3, 6, 9 i 13 lat. Wszystkie zawarte w katalogu książki zostały stworzone przez znakomitych polskich autorów i ilustratorów. Katalog można pobrać w tym miejscu.

Serdecznie zapraszamy!

Pliki do pobrania