Aktualności

plakat wydarzenia
21.09.2016

Polish Impact: Ha!wangarda w Nowym Jorku

Już jutro rozpoczyna się Polish Impact czyli festiwal Ha!wangarda w Nowym Jorku. Amerykańskiej publicznościzostanie zaprezentowane wszystko, co najlepsze w szeroko pojętych współczesnych, awangardowych, eksperymentalnych praktykach pisania w Polsce. Celem festiwalu jest opowiedzieć Polskę współczesną przez spektrum tych praktyk: począwszy od liberatury, książek artystycznych, przez e-literaturę, demoscenę, fejsbukowe gry, czy dank memes.

Kuratorzy wydarzenia związani z krakowską Korporacją Ha!art skupią się na fenomenach afirmujących lokalność, programowo nie będących kopią zjawisk uniwersalnych, lecz które właśnie przez tę lokalność mogą zainteresować obcą publiczność. W Ha!wangardzie wezmą też udział jako goście festiwalu znani twórcy amerykańscy, mający silne związki z polską sceną pisarstwa eksperymentalnego (tacy jak: Nick Montfort, Michael Joyce, Carolyn Guyer, Steven Zultanski). Ha!wangarda pt. Polish Impact odbędzie się w modnych miejscach na Manhattanie oraz Brooklynie. W programie wystawa najbardziej nietypowych książek, warsztaty, prezentacje, szalone performanse z użyciem mediów cyfrowych, a nawet… tradycyjne czytanie poezji.

Główną częscią Ha!wangardy będzie wystawa w galerii CENTRAL BOOKING  na Manhattanie, od 22.09 do 2.10.2016. Wystawa liberatury, book artu i e-litu w galerii Central Booking na Manhattanie.

Wystawie towarzyszą: prezentacje cyberpoezji Łukasza Podgórniego i twórczości Zenona Fajfera, dyskusja panelowa Between the Analogue and the Digital, a także warsztaty kolażu poetyckiego prowadzone przez Katarzynę Bazarnik - te wydarzenia odbędą się w dwie kolejne niedziele festiwalu: 26 września i 2 października.

W piątek 23 września w samo południe podczas brunchu w popularnej Charlotte Pattiserie dzisiejsza Polska zostanie opowiedziana w serii memów.

Po południu w Wendy's Subway odbędą się prezentacje: liberatury, niezwykłej literatury, w której książka może przybrać nawet kształt butelki, oraz demosceny, wyjątkowej subkultury mistrzów artystycznego programowania na Amigę, commodore i podobnie antyczne komputery.

Również w Wendy's Subway, w sobotę, uczestnicy festiwalu zostana zaproszeni do posłuchania  opowieści o demoludach w fejsbukowej grze Keleti blok blokki i trzy eksperymentalne animacje duetu Shuty i Bochniak w prezentacjach Kai Puto i Piotra Mareckiego.

W środę 29 września specjalnie dla Polonii odbędzie się spektakl poetycki Widok z głębokiej wieży Zenona Fajfera w Brooklyn Public Library na Greenpoint.

Pełny program festiwalu można znaleźć tutaj.

Wszystkie wydarzenia można śledzić na facebooku.

Festiwal organizowany jest przy wsparciu MKiDN z Programu promocja kultury polskiej za granicą.