Aktualności

06.11.2018

Polacy wybierają projekt oprawy największej Biblii w kraju

Dwudziestego szóstego października o godzinie 14.00 w na Targach Książki w Krakowie odbyła się premiera Biblii Królów, inspirowanej księgami z czasów Bolesława Chrobrego. To jedyna taka Biblia w Polsce z kanonami Euzebiusza i oryginalnym przekładem Jakuba Wujka spisanym uwspółcześnioną czcionką o kroju „karolińskiej”.

W średniowieczu Biblie, służyły główne do odprawiania liturgii świętej , obliczania ruchomych świąt w kalendarzu i funkcjonowania kościoła. Przepisywane mozolnie przez skrybów, rzadko zawierały całość pisma świętego w jednej książce – ze względu na objętość wszystkich ksiąg biblijnych ograniczano się do poszczególnych części, najczęściej do Nowego Testamentu, uzupełnionego o Apokalipsę św. Jana Ewangelisty. Najpiękniejszym manuskryptem zapowiadającym rychły koniec świata była Apokalipsa Bamberska z XI wieku.

Biblia średniowieczna, jako manifestacja władzy i potęgi służyła też królom. Zamawiali oni niezwykle drogie i bogato zdobione rękopisy, mające być symbolem ich statusu. Najczęściej były to właśnie Ewangeliarze, na których kartach znajdowały się bogate iluminacje, w sposób alegoryczny wyrażające pretensje do władzy nad różnymi ludami, do korony czy wychwalały zasługi i zdobycze fundatora manuskryptu.

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dom Emisyjny Manuscriptum przedstawia najbardziej widowiskowe Pismo Święte w historii wydawniczej naszego kraju. Biblia Królów, w oryginalnym tłumaczeniu Jakuba Wujka, jest jednocześnie pionierskim naukowym opracowaniem Nowego Testamentu, zawierającym kanony Euzebiusza.  Jak w wiekach średnich tak i dziś kanony Euzebiusza ułatwiają „nawigację” po Ewangeliach. Biblię Królów rozpoczyna seria kunsztownych miniatur przedstawiających kanony Euzebiusza. W średniowieczu nie istniał podział Pisma Świętego na rozdziały i wersety. Zamiast tego tekst Ewangelii był podzielony na ponumerowane rosnąco fragmenty – perykopy. Kanony Euzebiusza to zestawienie tych perykop z różnych Ewangelii w odpowiadających sobie kolumnach. Dzięki temu łatwo odnaleźć podobne fragmenty, czy opisy tych samych wydarzeń u różnych Ewangelistów. Jak dotąd żadna inna Biblia w Polsce nie zawierała tego typu dekodowania. Biblia Królów stworzona została  z zastosowaniem reguł, według których powstawały średniowieczne rękopisy. Zachowuje ówczesne zdobienia, krój pisma i ilustracje, a także bogatą okładkę wzorowaną na najświetniejszych oprawach średniowiecznych manuskryptów.

- Tworząc Biblię Królów użyliśmy kroju minuskuły karolińskiej, namalowaliśmy bogate miniatury, oraz dodaliśmy iluminacje  inspirowane Ewangeliarzem Ottona III, który w 1000 roku w Gnieźnie założył swój złoty diadem Bolesławowi Chrobremu na dowód przyjaźni i uznania – tłumaczy Tadeusz Serocki, europejski ekspert tworzenia faksymiliów.

Na ten niezwykły  artbook ważący 5 kilogramów składa się ponad 150 kart pergamenaty (materiał imitujący wyglądem i fakturą pergaminu), oprawa została uszlachetniona 24 karatowym złotem i 50 kamieniami jubilerskimi. Dokładnie tak jak robili monarchowie polecając swym złotnikom „ubranie” najważniejszych ze swych ksiąg.  Wszystko to sprawia, że obok tej Księgi Ksiąg nikt nie przejdzie obojętnie.

Biblia Królów jest jednocześnie zapowiedzią planowanej na 11 listopada Biblii Maximy, która formatem będzie zbliżona do wspaniałej średniowiecznej księgi  Codex Gigas. Dom Emisyjny Manuscriptum, który jest emitentem tych historycznych ksiąg w wydaniu biżuteryjnym ogłasza „plebiscyt wydawniczy” (znaleźć go można tutaj), w którym Polacy wybiorą projekt iście królewskiej oprawy.