Aktualności

fot. materiały biblioteki
16.03.2022

Pół tysiąca książek w języku ukraińskim dotarło do Biblioteki Raczyńskich

Do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu dotarło pół tysiąca książek w języku ukraińskim zakupionych od dwóch lwowskich wydawnictw – Starego Lwa i Aprori. Po przejściu procedur bibliotecznych, książki trafią w ręce czytelników.

Jak poinformował poznański magistrat, decyzja o zakupie książek zapadła w środę 9 marca, kilka dni później transport z publikacjami dotarł do stolicy Wielkopolski.

Jak tłumaczyła rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Wojtaszak, „wśród książek po ukraińsku, które do nas trafiły znajdują się propozycje dla dzieci i młodzieży – wiersze, baśnie, opowiadania, powieści, publikacje popularnonaukowe”. „Są to zarówno utwory ukraińskich pisarzy, jak i książki tłumaczone na ukraiński, w tym m.in. z angielskiego, norweskiego i polskiego” – dodała.

Tytuły w języku ukraińskim dostępne będą w 4 filiach Biblioteki Raczyńskich: w bibliotece dla dzieci w gmachu głównym przy pl. Wolności, Filii 2 na osiedlu Oświecenia, Filii Naramowickiej i Filii Wildeckiej.

Wojtaszak tłumaczyła, że obecnie „książki muszą przejść przez dział opracowania, otrzymać rekordy opisu bibliotecznego”. „Następnie trafią do filii i po włączeniu w konkretne księgozbiory, będą udostępniane czytelnikom. Te działania powinny zająć ok. dwóch tygodni” – zadeklarowała.

Biblioteka Raczyńskich podała, że w transporcie książek do stolicy Wielkopolski pomogło Muzeum Narodowe w Poznaniu, a w przekroczeniu granicy - Konsulat Generalny RP. Zakup był także konsultowany z Lwowską Obwodową Biblioteką dla dzieci.

Obecnie na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich dostępne są także darmowe materiały do pobrania w języku ukraińskim, w tym książki, audiobooki i bajki do posłuchania, oraz kolorowanki dla dzieci. Materiały można zaleźć na stronie: https://www.bracz.edu.pl/event/bajki-po-ukrainsku.

źródło: PAP, Anna Jowsa

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna