Aktualności

01.04.2022

Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający Rok Józefa Mackiewicza

Poczta Polska upamiętniła emisją filatelistyczną wybitnego polskiego pisarza oraz publicystę – Józefa Mackiewicza. Walor wprowadzony zostanie do obiegu w piątek - w 120. rocznicę urodzin autora znanej maksymy „tylko prawda jest ciekawa” - poinformował PAP rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Jak wyjaśniono, znaczek wpisuje się w ustanowione przez Sejm obchody Roku Józefa Mackiewicza. „Prezentacja znaczka miała miejsce w czwartek w Sejmie RP, podczas konferencji poświęconej twórczości i dorobkowi Józefa Mackiewicza, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Walor uroczyście odsłonił wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek” – czytamy w informacji przesłanej PAP przez rzecznika prasowego Poczty Polskiej Daniela Witowskiego.

„Józef Mackiewicz – człowiek legenda. Odważny patriota nie tylko w słowach, ale też i w czynach. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów XX wieku, niewątpliwy autorytet, bojownik o prawdę, człowiek o niezwykłej biografii. Chcąc uczcić 120. rocznicę jego urodzin z wielką radością włączyliśmy się w obchody Roku Mackiewicza” – powiedział Wiesław Włodek.

Zwrócił uwagę, że dla Poczty Polskiej „to jedna z tych postaci w historii naszej ojczyzny, której zasługi oraz twórczość trzeba dawać za wzór postępowania najmłodszym pokoleniom naszych rodaków”. „Wierzę, że taką właśnie edukacyjną rolę pełni nasz najnowszy znaczek obiegowy” – podkreślił wiceprezes Poczty Polskiej.

Na znaczku zaprezentowane jest historyczne zdjęcie Józefa Mackiewicza z 1966 r. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: „Polska” oraz nominał wartości – 30 gr.

Jak wyjaśniono, znaczek został wydany wraz z kopertą opatrzoną datownikiem. „Jacek Konarzewski, autor projektu, umieścił na kopercie najsłynniejszą maksymę Mackiewicza wraz z kolejnym jego zdjęciem z córką Haliną: Ostra Brama, Wilno 1938 r. Fotografia została pozyskana ze zbiorów rodzinnych twórcy” - napisano w informacji.

Przypomniano, że „jeden z najbardziej znanych rodzimych publicystów, poza niepodważalnym dorobkiem artystycznym, zapisał się w historii także jako dzielny żołnierz – ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”. „Jako kawalerzysta był ranny i dostał się do niewoli” - dodano.

Józef Mackiewicz do 1939 r. pracował jako publicysta wileńskiego dziennika „Słowo”. „W 1943 r., za zgodą polskich władz podziemnych, był zaproszony do świadczenia o zbrodni katyńskiej po odkryciu przez Niemców grobów polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów. Ujawnianiu prawdy o Katyniu poświecił całe życie” – czytamy w przesłanej informacji.

Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w Londynie i Monachium, gdzie zmarł 31 stycznia w 1985 r.

„Bohater emisji filatelistycznej Poczty Polskiej jest autorem powieści: +Droga donikąd+, +Nie trzeba głośno mówić+, +Kontra+ oraz ciekawych pozycji publicystycznych: +Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów+, +Zwycięstwo prowokacji+, +W cieniu krzyża+” - napisano.

Od 2002 r. jest przyznawana Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna