Aktualności
Instytut Książki był organizatorem polskiej prezentacji na 8. Międzynarodowych Targach Książki NON/FICTION w Moskwie (29 listopada–3 grudnia).
Prezentacji towarzyszył program literacki organizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie i Ambasadą RP w Federacji Rosyjskiej: dużym powodzeniem cieszyły się spotkania z polskimi autorami: Markiem Krajewskim ("Widma w mieście Breslau", Phantom Press), Mariuszem Wilkiem ("Wilczy notes", NLO) i Zbigniewem Domino ("Syberiada polska", MIK).
Od kilku lat dzięki wzmożonej aktywności polskich wydawców, a także działaniom Instytutu Książki takim jak Program Translatorski ©POLAND i widocznej polskiej obecności na największych rosyjskich targach książki, obserwujemy wzrost liczby przekładów literatury polskiej na język rosyjski. Do najnowszych tytułów wydanych w Rosji należy m.in. "Zwał" (Amfora), Sławomira Shutego,"Ostatnie historie" Olgi Tokarczuk (NLO) i "Wszystkie języki świata" Zbigniewa Mentzla (NLO). Wkrótce ukaże się też "Lubiewo"Michała Witkowskiego i "Mojry" Michała Sobola.
Prof. Andrzej Nowak, historyk, wybitny znawca stosunków polsko-rosyjskich, wziął udział w panelu historycznym zatytułowanym „POLSKA-ROSJA. Historyczny spór i perspektywy zgody”. Wydarzeniem było też zaproszenie prof. Nowaka do niezwykle popularnego talk-show, emitowanego w 1 Programie Telewizji Rosyjskiej „Osądźcie sami”, poświęconego tym razem polsko-rosyjskiej historii i teraźniejszości.
Na polskim stoisku na targach zaprezentowane zostały: najnowsza polska literatura, książki Stanisława Lema w przekładach na języki obce, książki dofinansowane przez Program Translatorski ©POLAND. Goście stoiska otrzymywali przygotowane z myślą o rosyjskich czytelnikach katalogi – przewodniki po literaturze polskiej.
Na stoisku działała polska księgarnia.
Swoje publikacje przedstawiły wydawnictwa: Universitas, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Międzynarodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej.