Aktualności

logotyp wydarzenia
19.01.2017
Tagi: Londyn, targi

Pisarska reprezentacja Polski

Już w marcu Polska będzie gościem honorowym The London Book Fair w Londynie, największej tego typu imprezy w świecie anglosaskim. Piłkarska reprezentacja naszego kraju prezentowała się w ostatnich miesiącach świetnie. Jesteśmy przekonani, że podobnie będzie z pisarską reprezentacją Polski, którą wysyłamy w tym roku do Wielkiej Brytanii.

Dokonując wspólnie z British Council wyboru autorów, staraliśmy się, by w Londynie były obecne wszystkie nurty i gatunki polskiej literatury. Jesteśmy przekonani, że nasza 11-tka mogłaby się zmierzyć – jak równy z równym – z reprezentacją dowolnego kraju.

W dziedzinie książki dziecięcej reprezentować nas będą Aleksandra i Daniel Mizielińscy, twórcy uznanych już na świecie „Map”, umieszczonych w zestawieniu 10 najlepszych książek „The New York Timesa” oraz utytułowana graficzka Marta Ignerska. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Olgi Tokarczuk, której powieści zdobywają najbardziej prestiżowe nagrody literackie na świecie. Pisarka ma coraz więcej godnych następców wśród prozaików młodego pokolenia, jednym z nich jest Jacek Dehnel. Przeżywamy boom na kryminały i coraz częściej słyszymy, że Polska może być drugą Skandynawią, czego dowodem są np. międzynarodowe sukcesy Zygmunta Miłoszewskiego. Do wspaniałej tradycji poetyckiej, której symbolami są nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, nawiązuje twórczość Marzanny Bogumiły Kielar, a teksty Dariusza Karłowicza i Andrzeja Nowaka czerpią z najlepszych tradycji polskiego eseju. Mamy świetną fantastykę, którą reprezentować będzie Jacek Dukaj, i nie gorszy reportaż – w tej dziedzinie pokolenie dawnych mistrzów znajduje godnych kontynuatorów w osobach Artura Domosławskiego czy Ewy Winnickiej. 

A oto nasi  autorzy w zbliżeniu:

PISARSKA REPREZENTACJA POLSKI