Aktualności

02.10.2019

Piotr Wojciechowski z Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta

Piotr Wojciechowski otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości, a Wacław Sakowski odebrał laur za dzieło literackie 2018 roku. Za działalność okołoliteracką nagrodzono Aldonę Borowicz-Tchórzewską, poetkę, eseistkę, organizatorkę Warszawskiej Jesieni Poezji. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 października w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie.

„Przyznając nagrodę Piotrowi Wojciechowskiemu jury postanowiło jednak dowartościować autora, który na takie dowartościowanie ze względów literackich z pewnością zasługuje. Pisarstwem Wojciechowskiego – prozaika, dramatopisarza, poety, felietonisty, krytyka filmowego oraz reżysera – rządzi duch opowieści. W jego opowieści to, co realne współistnieje na równych prawach z tym, co wyimaginowane. Pisarz tworzy historie i geografie alternatywne” – powiedziała w laudacji prof. Anna Nasiłowska.

W tej kategorii nominowano również: Janusza Drzewuckiego, Józefa Barana, Wiesława Myśliwskiego i Małgorzatę Szejnert.

 Z kolei w kategorii „dzieło literackie” nominowano jedenastu twórców. Nagrodę wręczono pisarzowi, eseiście, historykowi literatury i tłumaczowi Wacławowi Sadkowskiemu za książkę “Ktoś taki jak ty” (Wydawnictwo Studio Emka).

„Wacław Sadkowski jest postacią niesłychanie ważną dla historii polskiej kultury i literatury. Przypomnę państwu, że 20 lat z okładem był redaktorem naczelnym miesięcznika ‘Literatura na Świecie. Jest wybitnym tłumaczem z języka angielskiego i francuskiego. Jest wybitnym eseistą, jest historykiem literatury, szczególnie literatury najnowszej” – powiedział w laudacji Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich.