Aktualności

fot. Mariusz Kubik
27.07.2020

Piotr Mitzner laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”

Piotr Mitzner został laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”. Orfeusza Mazurskiego otrzymał Stanisław Raginiak. Pośmiertnie uhonorowano Andrzeja Strumiłłę - poinformował PAP w niedzielę Wojciech Kass sekretarz nagrody.

W skład jury weszli prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk.

Piotr Mitzner został laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” za rok 2019.  Został doceniony za tom „Siostra”. Antoni Libera w laudacji zwrócił uwagę, że „poezja Piotra Mitznera zachwyca prostotą wyrazu i lapidarnością, czasami na granicy aforystyki dorównującej konceptom werbalnym Leca”.

„Urzekają gry słów o podobnych brzmieniach i wieloznaczności wydobywane z pospolitych zwrotów. Fascynujące są senne obrazy lub kreacje wyobraźni - tajemnicze, mroczne, czasami w poetyce koszmaru. Głęboko poruszający jest wreszcie smutek wynikający z braku złudzeń, daremnie rozpraszany argumentacją stoicyzmu, i elegijny ton zwątpienia, przeczucia absolutnego kresu bądź niemożności »wydobycia się z bytu«” - dodał.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Stanisław Raginiak za tomik „Moje Crow River” opublikowany przez  Wydawnictwo Horyzont Idei.

Zdaniem przewodniczącego jury Jarosława Ławskiego, Raginiak „pisze przejmujące, szczere, bolesne, nieoszlifowane, czasem surowe, owiane melancholią sprawozdanie z życia, własną godziną myśli wraca do przeszłości, czyniąc to z prostotą, która nie raz wynosi go do wymiaru piękna”.

Po raz trzeci w historii nagrody przyznano też Orfeusza Honorowego. Pośmiertnie uhonorowano nim Andrzeja Strumiłłę za tomik „69” wydany przez Galerię Strumiłło.

W laudacji Bronisław Maj porównał zmarłego w kwietniu Andrzeja Strumiłłę do Orfeusza. „Prawdziwy Orfeusz, gotujący się już do wstąpienia w +Drugą przestrzeń+, ale przecież cały jeszcze po tej stronie, jakby wciąż odwracający się, by jeszcze raz, zachłannie i czule, objąć spojrzeniem ten świat, swoje życie, Eurydykę, i wszystko, co jest tutaj. Ale z równą ciekawością i miłością spogląda ten Orfeusz przed siebie, pyta, wyobraża sobie, co jest »po tamtej stronie«. Orfeusz zatrzymany na chwilę »pomiędzy«, na granicy światów. I na oba te światy patrzy olśniony, urzeczony, zachwycony. Mówi nam o tym - najprościej, spokojnie i cicho. Każdy z Sześćdziesięciu Dziewięciu wierszy jest krystalicznie czysty, każdy to zaledwie kilkanaście słów - najważniejszych, niewinnie najprostszych” - podkreślił w laudacji.

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężyła Agnieszka Herman, autorka tomiku „Tło”. Spotka się ona z czytelnikami w Praniu na jesiennym wieczorze autorskim.

Laureatami poprzednich edycji nagrody byli m.in. Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa i Jarosław Mikołajewski. Jest przyznawana za „wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki - oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym”.

W tym roku do 9. Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz” zgłoszono rekordową liczbę 263 tytułów. Organizatorem konkursu jest Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

źrodło: PAP, Olga Łozińska

--

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna