Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
05.10.2023

Pierwszy dzień polskiej prezentacji na Targach Książki LIBER w Madrycie [zdjęcia]

Wczoraj rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki LIBER w Madrycie, na których Polska pełni rolę gościa honorowego. W ramach polskiej prezentacji na najważniejszych targach branżowych hiszpańskojęzycznego świata odbyło się pięć wydarzeń. Program przygotował Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Międzynarodowe Targi Książki LIBER są najważniejszym wydarzeniem branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej. Impreza odbywa się co roku, na przemian w Barcelonie i Madrycie. Targi skupiają wydawców, agentów literackich i innych uczestników nie tylko z Hiszpanii, ale z całego hiszpańskojęzycznego rynku wydawniczego. W tym roku szczególną rolę podczas Targów Książki LIBER odgrywa Polska, która jest gościem honorowym imprezy.

Wczoraj w programie polskiej prezentacji znalazły się następujące wydarzenia:

10:00 – Spotkanie poświęcone obecności książek polskich autorów w hiszpańskich księgarniach i bibliotekach

O zainteresowaniu, jakim cieszą się w Hiszpanii książki polskich autorów i sposobach na to, by było ono jeszcze większe, porozmawiły pracowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki Łucja Gawkowska i Lucía Moscoso z Babelio – hiszpańskiego serwisu internetowego poświęconego literaturze.

11:00 – Spotkanie pt. „Sektor wydawniczy w Polsce: aktualna sytuacja, dane, trendy”

Kierunki rozwoju polskiego rynku wydawniczego, a także stojące przed nim problemy omówiła Agnieszka Urbanowska – kierowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki.

12:00 – Spotkanie poświęcone sposobom na wspieranie sektora książkowego przez państwo

O sposobach wspierania rynku książki przez polski i hiszpański sektor publiczny porozmawiali Joaquim Bejarano (Dyrektor Działu Książki Katalońskiego Instytutu Literatury), Jesús González (Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Promocji Książki, Czytelnictwa i Literatury Hiszpańskiej w Ministerstwie Kultury i Sportu) i Dariusz Jaworski (Dyrektor polskiego Instytutu Książki). Rozmowę poprowadziła Isabel Moyano (Zastępczyni Dyrektora Generalnego ds. Książki Wspólnoty Autonomicznej Madrytu).

13:00 – Spotkanie pt. „Dlaczego warto tłumaczyć i wydawać literaturę polską? Nowości, autorzy, inspiracje”

O przekładaniu polskiej literatury na język hiszpański porozmawiali tłumacz Xavier Farré i tłumaczka Amelia Serraller. Spotkanie poprowadził Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki ds. programowych.

19:30 – Recital muzyczno-literacki

Kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Wiktora Gąsiora przeplatały się z lekturą fragmentów biografii słynnego kompozytora autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego, której przekład na język hiszpański ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Fórcola Ediciones.

Fotorelację z wczorajszych spotkań można zobaczyć w galerii pod artykułem. Z kolei szczegółowy program polskiej prezentacji – obejmujący wszystkie trzy dni i przygotowany w języku hiszpańskim – można zobaczyć TUTAJ.

Zaprojektowane przez pracownię Jana Strumiłły polskie stoisko targowe jest ponadto przestrzenią do rozmów zarówno z wydawcami, jak i przedstawicielami Instytutu Książki. W polskim pawilonie o łącznej powierzchni 120 m2 prezentuje się 21 polskich wystawców z branży. Wśród nich znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie są z nami: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie jest także prezentowana hiszpańska wersja tegorocznego katalogu „New Books from Poland”. W katalogu znalazło się 28 polskich książek, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku. Zależało nam na jak największej różnorodności prezentowanych przez nas pozycji, dlatego w katalogu będzie można znaleźć występujące obok siebie powieści, zbiory opowiadań, literaturę faktu, a także komiks. Wśród autorów, których dzieła prezentujemy w tegorocznym katalogu znalazły się takie nazwiska jak m.in. Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Maciej Hen, Anna Goc, Rafał Kosik, Anna Piwkowska czy Andrzej Nowak. W związku z faktem, że hiszpańscy wydawcy od dawna interesują się także polską literaturą dla najmłodszych, na polskim stoisku jest także dostępny oddzielny katalog, który prezentuje najciekawsze dokonania z zakresu najnowszej polskiej książki dziecięcej.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

W tym roku Instytut Książki weźmie aktywny udział także w innym istotnym wydarzeniu w świecie hiszpańskojęzycznym – Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, gdzie gościem honorowym będzie Unia Europejska.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.