Aktualności

fot. Facebook / Uniwersytet Wrocławski
10.02.2023

Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” do zobaczenia we Wrocławiu

Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, ale również dzieła Ptolemeusza, Galileusza, Johannesa Keplera i Jana Heweliusza prezentowane są na wystawie otwartej w piątek w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ekspozycja prezentująca oryginały dzieł znanych astronomów to pierwszy z elementów wrocławskich obchodów Roku Kopernika. 19 lutego 2023 roku mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.

Wystawa na razie udostępniana jest uczniom dolnośląskich szkół, które wcześniej zapisały się na zwiedzanie.

W jednym z pomieszczeń Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego zgromadzono starodruki z okresu od XV do XVII wieku. W centralnym punkcie ekspozycji umieszczono pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, które ukazało się w Norymberdze w 1543 roku. We Wrocławiu znajdują się trzy oryginały pierwszego wydania – dwa w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego i jedno w zbiorach Ossolineum. W całej Polsce jest zaś 13 egzemplarzy pierwszego wydania.

„Na wystawie prezentujemy dzieła z okresu od geocentrycznej wizji świata, która panowała jeszcze w XV wieku, czyli erze przedkopernikańskiej, do mniej więcej czasów Galileusza” – powiedziała dziennikarzom kierownik Oddziału Starych Druków Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego Diana Codogni-Łańcucka.

Dodała, że pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” zaczyna się od zdania wydawcy, mówiącego że teoria przedstawiona w dziele Kopernika jest jedynie hipotezą, nie do końca sprawdzoną teorią. „Wydawcy z Norymbergi obawiali się przede wszystkim reakcji Kościoła na zmianę modelu świata, którą zaprezentował Kopernik. Dlatego woleli się zabezpieczyć tym zdaniem wprowadzającym” – powiedziała Codogni-Łańcucka.

Oprócz tego na wystawie można zobaczyć dzieło Ptolemeusza „Cosmographia” z 1482 roku oraz dzieła Jana Heweliusza, Galieusza i Johannesa Keplera. „Pokazujemy też dzieła śląskich astronomów – Zachariasza Bornmanna oraz Jakoba Bartscha” – dodała Codogni-Łańcucka.

Wrocławskie obchody Roku Kopernika przygotowują wspólnie Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W ramach całorocznego przedsięwzięcia, oprócz wykładów i wystaw poświęconych Kopernikowi, odbędzie się też m.in. czytanie jego sztandarowego dzieła.

źródło: Piotr Doczekalski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna