Aktualności
Pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki za nami. Andrzej Maleszka z Nagrodą Pegazika
W niedzielę 3 marca zakończyły się trwające od piątku 1 marca Poznańskie Targi Książki. Była to pierwsza edycja z nowa nazwą, jednak impreza jest kontynuacją dwóch tradycyjnych imprez targowych w Poznaniu – Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które w ubiegłym roku odbyły się po raz dwudziesty, oraz Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które w ubiegłym roku przyjęły nazwę Pegazik, a były organizowane od roku 2002.
Poznańskie imprezy targowe organizowane są równolegle z targami edukacyjnymi, na których co roku frekwencja przekracza 30 tys. osób, z których część uczestniczy też w imprezach książkowych. W tym roku co najmniej 10 tys. osób odwiedziło pierwszą edycję targów książki.
– Tegoroczna edycja Poznańskich Targów Książki zaskoczyła nas rekordową frekwencją. Miłośnicy literatury na miejscu znaleźli bogaty program spotkań autorskich, wykładów, warsztatów dla dzieci i nowości wydawniczych. Mieszkańcy Wielkopolski i nie tylko udowodnili, że książka tradycyjna nadal dobrze broni się w świecie zdominowanym przez cyfryzację – przekazała Bibliotece Analiz Zofia Strzyż, dyrektor projektu w spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizatora imprezy.
W uroczystości otwarcia wzięli udział: Jędrzej Solarski wiceprezydent Poznania, prof. Bogumiła Kaniewska prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich reprezentowała wiceprezes Elżbieta Roeske.
W tegorocznych targach wzięło udział 96 wystawców, przygotowano też bogaty program towarzyszący oraz siedem wystaw. Tradycyjnie, bo do 17 lat Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, które było współorganizatorem Targów Książki Dziecięcej, zaprezentowało „Salon Ilustratorów”, wystawę prezentującą młodych twórców, którzy debiutują w roli ilustratorów, są tuż po debiucie i właśnie wydali swoje pierwsze książki lub zdobyli już pewną renomę. W ekspozycji zaprezentowano ponad 100 prac autorstwa 28 artystów.
W trakcie targów prezentowano również wystawę „Mistrz Ilustracji”, poświęconą twórczości ilustratorskiej Piotra Sochy, a także wystawę ilustracji Elżbieta „Eluty” Kidackiej, oraz dwie wystawy pokazujące dorobek ostatnich lat polskie i czeskiej sekcji IBBY.
W programie towarzyszącym gwiazdą targów był Dermont Turing, brytyjski pisarz autor książki X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy o ogromnym udziale polskich matematyków w odkryciu tajemnic niemieckiej maszyny szyfrującej przed i w trakcie II wojny światowej. Jak zwykle duże zainteresowanie wywołał wiecznie młody Bogdan Butenko, grafik i autor wielu książek, a także twórca oprawy graficznej targów książki dziecięcej i jej symbolu jakim jest Pegazik.
Nagrodę Pegazika dla twórcy wręczono Andrzejowi Maleszce, autorowi bestselerowych książek z serii Magiczne drzewo, który dziękując powiedział: „dostałem nagrodę za to co lubię robić i będę to robił dalej”.
Nagrodę Pegazik za promocje czytelnictwa otrzymała Wiesława Jędrzejczakowa twórca i prezes Wydawnictwa Literatura z Łodzi. Wręczono również nagrody w trzech konkursach edytorskich, w tym nagrodę Prezydenta Poznania w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową, którą przyznano Wydawnictwu Miejskiemu Posnania za pracę prof. Ryszarda Wryka zatytułowaną Poznaniacy na igrzyskach olimpijskich 1924-2018.
[źródło: rynek-ksiazki.pl]