Aktualności

fot. Instytut Książki
15.11.2022

Piąte urodziny kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – inauguracja konferencji [relacja]

W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”  udało nam się podarować już ponad 4 000 000 Wyprawek Czytelniczych dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów. W tym roku nasza kampania społeczna obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji zorganizowaliśmy w Bibliotece Narodowej w Warszawie konferencję dla bibliotekarzy, edukatorów i animatorów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników. Otwarcie poprowadził Rafał Patyra, a całość zainaugurował dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Dyrektor Jaworski podziękował gościom za przybycie, a następnie przybliżył pierwsze pięciolecie kampanii. „W ciągu pięciu lat wydaliśmy pięć książek, rozdaliśmy cztery miliony książek, a państwo przeznaczyło na kampanię 55 milionów złotych” – zauważył. Następnie położył nacisk na wspólne, rodzinne czytanie od pierwszych miesięcy życia dziecka, a także opowiedział o najnowszej książce wydanej w ramach kampanii, „Krasnal w krzywej czapce”, która powstała także – z uwagi na tragiczne okoliczności, w jakich po inwazji Rosji znaleźli się Ukraińcy – w wersji dwujęzycznej, polsko-ukraińskiej. Dyrektor Jaworski wyjawił, że w przyszłym roku do szkół trafią nowe książki.

Na koniec dyrektor IK podziękował wszystkim, dzięki którym kampania działa i którzy mają w niej swój udział, a więc także bibliotekarzom i edukatorom.

Po nim głos zabrał Jarosław Czuba, dyrektor generalny w MKiDN, który odczytał list od prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Premier Gliński dziękował w nim wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Głos zabrali również Ambasadorowie kampanii, Redbad Klynstra-Komarnicki i Emilia Komarnicka-Klynstra, oraz dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.