Aktualności
W sobotę 22. sierpnia na Krakowskich Plantach (Vis-à-vis Bunkra Sztuki) pojawiła się zjawiskowa wystawa prezentująca niezwykły wycinek twórczości Józefa Wilkonia, artysty związanego z Małopolską, obchodzącego w tym roku jubileusz 90 urodzin. Na 20 planszach można zobaczyć 20 niesamowitych pawi, reprezentujących różne etapy twórczości artysty.
Dumne ptaki nic sobie nie robią z pandemicznego niepokoju. Nie dotyczy ich ani ograniczona ilość odwiedzających, ani inne wytyczne Sanepidu. Prezentują swe wdzięki przy jednej z bardziej uczęszczanych ścieżek Plant, między drzewami, na świeżym powietrzu. Nie możemy się oprzeć wrażeniu, że w ich oczach tkwi błysk satysfakcji, gdy kolejna osoba na ich widok spieszy się ciut mniej, przystaje i zapomina na krótki moment o wszystkim wokół.
Pawie stanowią charakterystyczny i zwracający uwagę barwny motyw w twórczości Józefa Wilkonia. To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie barwną plamą wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji.
Pawie pióra to także jeden z symboli Krakowa, miasta tak bliskiego ilustratorowi, który urodzony w niedalekich Bogucicach najpierw uczył się w krakowskim liceum plastycznym, a następnie studiował jednocześnie dwa kierunki – Malarstwo na ASP i Historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wprawdzie jego późniejsze życie zawodowe i rodzinne związało go z Warszawą, ale do okolic swojej młodości Józef Wilkoń wciąż z sentymentem powraca.
Wystawę można oglądać do 4 września.
***
Wystawa PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE powstała w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI
Koncepcja, projekt i opracowanie merytoryczne Monika Chrabąszcz-Tarkowska
Konsultacje merytoryczne Blanka Wyszyńska-Walczak
Dyrektor programowa projektu Agnieszka Karp-Szymańska
Wsparcie produkcyjne Jolanta Wrzesińska
Projekt Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.