Aktualności

spotkanie z Pawłem Pieniążkiem / fot. Acropolis
26.02.2024

Paweł Pieniążek na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Jednym z gości zakończonej w niedzielę Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej był Paweł Pieniążek. Reporter prezentował swoją książkę „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji” i przybliżał tajwańskiej publiczności kulisy wojny w Ukrainie.

Sobotnie spotkanie z Pieniążkiem poświęcone było właśnie „Oporowi”, który ukazał się na Tajwanie w listopadzie w przekładzie na język chiński tradycyjny. Pieniążek opowiada w nim o zwykłych ludziach, którzy musieli stawić czoła wojennej rzeczywistości.

W rozmowie z Shin Han Hungiem, redaktorem wydawnictwa Acropolis, reporter wspominał wybuch wojny z perspektywy Charkowa, w którym wówczas przebywał: „Nikt nie wiedział, jak sytuacja się potoczy. Czy Kijów nie zostanie całkowicie zniszczony przez Rosjan, czy nie znajdzie się pod ich okupacją. (…) Na początku niemal wszystkie lokale były zamknięte. I jak otworzyli ponownie jeden z barów – zwykły bar, nic wielkiego – poszedłem tam i dostrzegłem dziewczynę, która zobaczyła frytki i się popłakała z tego ponownego poczucia odrobiny normalności”.

Pieniążek wyjaśnił także, skąd wziął się tytuł jego książki: „Ukraińcy stawiali opór nie tylko w sensie militarnym, lecz także stawiali opór przed kradzieżą ich normalności, przed zabieraniem im codzienności. (…) Nie byłem zaskoczony ukraińskim oporem i organizacją Ukraińców, bo to samo widziałem osiem lat wcześniej w czasie protestów na Majdanie”.

W niedzielę z kolei Pieniążek rozmawiał z Shih Han Hungiem i Sherry Lee z magazynu „The Reporter”. Podczas spotkania opowiadał przede wszystkim o wyczerpaniu Ukraińców i pomocy z Zachodu, która nie jest tak obfita jak w pierwszym roku wojny. Nie twierdzę, że Ukraina się poddaje. Bo tak nie jest. Ale teraz jest o wiele ciężej. Ukraina krwawi: dosłownie i metaforycznie. Uzasadnionym wydaje się twierdzenie, że wojna jeszcze potrwa. A każda strata dla Ukrainy jest o wiele cięższa niż ta zadana Rosji. Ale końca wojny, tak jak jej początku, nie sposób przewidzieć” – powiedział polski reporter. 

Obydwa spotkania przyciągnęły dużą publiczność. Na koniec Paweł Pieniążek podpisywał książki na polskim stoisku.

KC/IK

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.