Aktualności

The Illustrators Survival Corner / fot. Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii
10.04.2024

Panel towarzyszący wystawie „Peace Should be Learned in Childhood” na Targach w Bolonii

Wczoraj na Międzynarodowych Targach Książki dla dzieci w Bolonii odbył się panel towarzyszący wystawie „Peace Should be Learned in Childhood”. Wzięła w nim udział reprezentantka Polski – Justyna Stefańczyk z wydawnictwa Dzika Małpa.

W panelu wzięło udział międzynarodowe grono gości, składające się głównie z artystów, ilustratorów i autorów książek dziecięcych. Obok Justyny Stefańczyk byli to: Ali Boozar; Viive Noor, Luisa Rivera, Nadia Romero Marchesini, Sanna Pelliccioni, Leila (Roya) Maktabi Fard, Marit Törnqvist oraz Kertu Sillaste.

Wystawa została zorganizowana przez Irańskie Stowarzyszenie Ilustratorów oraz Irańską sekcję IBBY. Wystawa pod tą samą nazwą odbywa się każdego roku w Teheranie – zawsze 21 września, czyli w Międzynarodowym Dniu Pokoju. Jej tytuł można przetłumaczyć na język polski jako „Pokoju należy uczyć się w dzieciństwie”.

Wystawa „Peace Should be Learned in Childhood” prezentowana na Targach w Bolonii stanowi część projektu „The Illustrators Survival Corner”, który powstał w 2017 roku i ma na celu wspieranie ilustratorów poprzez organizowanie sieci kontaktów – zarówno z innymi twórcami, jak i z wydawcami z całego świata. W ramach inicjatywy „The Illustrators Survival Corner” ilustratorzy mogą m.in. wziąć udział w twórczych warsztatach, wysłuchać prelekcji prowadzonych przez mistrzów oraz poddać swoje portfolio ocenie ekspertów.

Justyna Stefańczyk to autorka książek obrazkowych dla dzieci i założycielka wydawnictwa Dzika Małpa. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 2018 roku posiadającą stopień doktora sztuki. Od 2017 roku jest związana z kierunkiem Projektowania Gier i Przestrzeni Wirtualnej w Instytucie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie w Katowicach. Obecnie pełni w nim funkcje dyrektorki. Na sowim koncie ma m.in. takie picturebooki jak: „Co robią zwierzaki”, „Mały Robaczek i Chaosik” oraz „Stwory, otwory”.

RP/IK