Aktualności

fot. materiały Biblioteki Kraków
27.07.2023

Pamiątki po Sławomirze Mrożku trafiły do miejskiej biblioteki w Krakowie

Dowód osobisty, paszporty i przedmioty przywożone z podróży, a także okulary i maszynę do pisania należące do Sławomira Mrożka przekazała żona pisarza Bibliotece Kraków. Pamiątki te mają w przyszłym roku zostać wyeksponowane w siedzibie miejskiej biblioteki, gdzie powstanie gabinet Sławomira Mrożka.

Jak poinformował w komunikacie urząd miasta, żona pisarza Susana Osorio-Mrożek osobiście przekazała bibliotece pamiątki, wśród których są m.in. dowód osobisty, paszporty, okulary, maszyna do pisania, a także przedmioty przywożone z podróży.

Zgodnie z zapowiedziami miejskiej biblioteki, pamiątki zostaną umieszczone w gabinecie poświęconym Mrożkowi, który powstanie w siedzibie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie niedaleko Krakowa. W 1950 roku zadebiutował literacko „Opowiadaniami z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerzami”. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat „Policja” (1958), ale to późniejsze dramaty – zaliczane do nurtu teatru absurdu – przyniosły mu światową sławę. „Tango”, „Letni dzień” czy „Miłość na Krymie” to jedne z najbardziej znanych utworów Mrożka.

źródło: PAP, Julia Kalęba

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna