Aktualności

fot. Zbyszek Biber
13.12.2019

Otwarto wyremontowaną filię Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej

W czwartek 12 grudnia uroczyście otwarto Filię nr 1 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku-Kamiennej.  Remont dofinansowano na kwotę niespełna 900 tys. zł w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Wszystkich gości przywitała Iwona Kowaleska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej, która przedstawiła historię budynku biblioteki przy ul. Towarowej. 

Na uroczystym otwarciu byli m.in.: Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego, przedstawiciel ministra kultury  i dziedzictwa narodowego, Adam Jarubas, poseł europarlamentu, Konrad Kronig, prezydent miasta, zastępca prezydenta Krzysztof Myszka, Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta, Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu, Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, radni rady miasta i rady powiatu, dyrektorzy bibliotek z powiatu skarżyskiego.

– W 2018 roku postanowiliśmy napisać wniosek do Instytutu Książki na zadanie Przebudowa i modernizacja budynku biblioteki głównej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej w ramach narodowego programu rozwoju czytelnictwa, Priorytet II infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Warto dodać, że kilkakrotnie występowaliśmy do ministerstwa z wnioskiem o dofinansowanie, ubiegaliśmy się o środki na remont kapitalny budynku. W 2018 roku otrzymaliśmy upragnione dofinansowanie w kwocie 896 tysięcy złotych. Kwota wkładu własnego wyniosła 300 tysięcy – mówiła Iwona Kowaleska, dyrektor biblioteki. 

Na zakończenie spotkania recital dała znana piosenkarka Anna Jurksztowicz. 

Biblioteka przeszła  kapitalny remont począwszy od termomodernizacji, poprzez wymianę instalacji, remont kotłowni wraz z wymianą pieca, po przebudowę pomieszczeń wewnątrz budynku. Po remoncie zmieniło się wnętrze biblioteki – pomieszczenia zostały  przebudowane, pokoje biurowe zmniejszone, zaś pomieszczenia dla czytelników powiększone. Powstała m.in. nowa duża sala konferencyjna mieszczącą 150 osób. Przebudowana została klatka schodowa, która obecnie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane zostały specjalne urządzenia, które pozwolą osobie niepełnosprawnej dostać się na górę. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowana będzie również łazienka.

[źródło: skarzysko24.pl]