Aktualności

12.04.2021

Otwarto największą filię Miejskiej Biblioteki Publicznej

Największą i najnowocześniejszą filię szczecińskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto w piątek w XIX-wiecznym odrestaurowanym budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Oprócz wypożyczalni i czytelni dla czytelników dostępna będzie także m.in. strefa gier z konsolami do gier wideo.

„To wyjątkowy obiekt, bo ze swoją historią, a dziś z nową funkcją – biblioteczną. Wbrew niektórym opiniom, że biblioteki nie są potrzebne, my w Szczecinie uważamy inaczej. Uważamy, że biblioteki są potrzebne, ale w trochę nowym entourage’u, z nowymi funkcjami – to dziś nie tylko wypożyczalnie książek, ale też dostęp do multimediów i innego rodzaju usług, a także miejsce spotkań dla mieszkańców, styku z kulturą” – powiedział w piątek podczas oficjalnego otwarcia biblioteki prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Budynek biblioteki zaprojektowany został w 1884 r. z przeznaczeniem na szkołę. Taką funkcję pełnił też po II wojnie światowej. W latach 80. XX w. został zaadaptowany do funkcji biblioteki na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; od 2009 r. stał nieużytkowany.

W filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, oprócz wypożyczalni i czytelni znalazła się także sala warsztatowa, sala m.in. do spotkań autorskich, a także strefa gier. Użytkownicy biblioteki znajdą tam książki, audiobooki, zbiory muzyczne i gry planszowe. W budynku znalazły się też specjalnie przygotowane pokoje gamingowe, wyposażone w konsole do gier wideo.

Obiekt przystosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Filia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 oraz w soboty w godz. 9-17.

Biblioteka zostanie udostępniona mieszkańcom w sobotę o godz. 9. MBP przygotowała spotkania, które, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbędą się one online.

W sobotę gośćmi biblioteki będą pisarze i dziennikarze Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller. Dla osób, które chciałyby zobaczyć nową bibliotekę bez wychodzenia z domu, na poniedziałek zaplanowano jej wirtualne zwiedzanie. Na wtorek przygotowano z kolei spotkanie dla najmłodszych czytelników z Zofią Stanecką, autorką serii książek o Basi. Wśród wydarzeń zaplanowano także m.in. spotkania z Elżbietą Cherezińską, Zygmuntem Miłoszewskim i Markiem Stelarem.

źródło: PAP, Elżbieta Bielecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna