Aktualności

fot. Daniel Bednarz
11.09.2018

Otwarcie zmodernizowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach

W czwartek 6 września, odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach. Rozbudowę dofinansowano na kwotę 1 136 814 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księżnej Anny Jabłonowskiej przeszła gruntowną przebudowę, która kosztowała ogółem 1,5 mln zł. Budynek siemiatyckiej biblioteki docieplono, wykonano nową elewację, zabudowano także tarasy, dzięki czemu biblioteka zyskała dodatkowe 80 metrów kwadratowych. Budynek dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Charakterystycznym elementem biblioteki są kilkumetrowej wielkości tytuły książek umieszczone na ścianach budynku, które z daleka zapraszają czytelników. Wśród książek znajdują się kąciki z wygodnymi krzesłami, fotelami i pufami, by dorośli i dzieci mogli tu dobrze spędzać czas. Podczas trwającego dwa lata remontu księgozbiór biblioteki był ograniczony, ale przez cały czas placówka funkcjonowała.

Gdyby tego programu nie było, to nic by się nie zmieniło. Funkcjonowaliśmy w koszmarnych warunkach. Niesamowite jest to, że minister, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa robią tak wiele dla rozwoju czytelnictwa – powiedziała dyrektor biblioteki Ewa Nowik.

Pani dyrektor jest bibliotekarką z pasją. Biblioteka może być miejscem zwyczajnym, gdzie się przychodzi i wypożycza książki, a może być miejscem tętniącym życiem i kulturą, niosącym kaganek oświaty – dodał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Taką właśnie biblioteką jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Księżnej Anny Jabłonowskiej.

Otwarciu biblioteki towarzyszył koncert gitarowy „Ballady z duszą” w wykonaniu Jarka Buczka. Z ramienia Instytutu Książki na uroczystości gościli rzecznik IK Łukasz Jarocki, a także pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.