Aktualności

fot. Biblioteka Publiczna Gminy Skulsk
06.03.2023

Otwarcie zmodernizowanej Biblioteki Publicznej w Skulsku [relacja i zdjęcia]

W ubiegły piątek oficjalnie otwarto budynek Biblioteki Publicznej Gminy Skulsk po gruntownej modernizacji. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 666 040 zł, z czego 2 222 760 zł to kwota dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.

Przebudowa biblioteki ruszyła w listopadzie 2021 roku, a zakończyła się wraz z końcem 2022 roku. Uroczyste otwarcie wyremontowanego obiektu odbyło się w piątek 3 marca o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia Instytut Książki reprezentował dyrektor ds. organizacyjnych i finansowych Robert Kaźmierczak.

Biblioteki Publicznej Gminy Skulsk jest najważniejszą biblioteką na terenie gminy. Inwestycja była konieczna, by jej użytkownicy mogli korzystać z obiektu odpowiednio nowoczesnego i dostosowanego do potrzeb odwiedzających. 

Do głównych celów modernizacji należało dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także zmiana typu ogrzewania i wentylacji tak, by zmniejszyć zużycie energii cieplnej. W tym celu zastosowano instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, a poza tym odpowiednio docieplono budynek, wymieniono poszycie dachu i zastosowano klimatyzację. W budynku zamontowano także windę zewnętrzną, a także przebudowano pomieszczenia biblioteczne tak, aby uzyskać więcej przestrzeni użytkowej. Dzięki temu w bibliotece pojawiło się miejsce dedykowane zajęciom z dziećmi i seniorami, a także nowoczesna czytelnia oraz kącik do czytania e-booków.

Kolejną istotną częścią inwestycji było wyposażenie biblioteki w nowy, lepszy sprzęt. Zakupiono m.in. sprzęt komputerowy, regały, pufy, krzesła, stoliki oraz sprzęt animacyjny, a ponadto w bibliotece pojawił się książkomat. Do najważniejszych celów remontu należała także budowa parkingu oraz zagospodarowanie terenu biblioteki tak, aby zwiększyć jej dostępność.

„Dzięki modernizacji mieszkańcy Skulska i okolic będą mogli korzystać z obiektu w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaś nowocześnie wyposażone pomieszczenia z pewnością ułatwią pracę różnym grupom odbiorców – również dzieciom, młodzieży i seniorom. Wierzę, że przebudowa pozwoli bibliotece na lepszą i skuteczniejszą realizację swojej misji, która nie polega przecież wyłącznie na umożliwianiu mieszkańcom Gminy Skulsk kontaktu z książką, ale również na proponowaniu im jak najszerszej oferty kulturalnej” – napisał w liście gratulacyjnym do władz biblioteki dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystości otwarcia przebudowanej Biblioteki Publicznej Gminy Skulsk: