Aktualności

fot. IK
15.03.2024

Otwarcie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach

W czwartek 14 marca odbyło się otwarcie nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach. Inwestycja została dofinansowana kwotą  2 250 000 zł  w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, która jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 

Inwestycja pod nazwą „PROSZOWICKA BIBLIOTEKA OD NOWA” obejmowała rewitalizację starego budynku biblioteki, a także dobudowę nowego pawilonu. Powstał energooszczędny, ogólnodostępny, trzykondygnacyjny budynek łączący szacunek dla przeszłości i historii dawnego obiektu z nowoczesnością. Nowa siedziba biblioteki dysponuje funkcjonalną wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnią dla dzieci i młodzieży z miniplacem zabaw, salą konferencyjną, salami warsztatowymi, pracownią komputerową i powierzchnią wystawową.

W trakcie uroczystości goście mogli zwiedzić cały budynek nowo powstałego obiektu oraz cofnąć się w czasie dzięki prezentacji, która przybliżyła m.in. zdjęcia budynku Biblioteki od 1908 roku do chwili obecnej. Uroczystość otwarcia PiMBP w Proszowicach wzbogaciły występy artystyczne uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Żębocinie, którzy przygotowali dla zebranych gości krótki koncert.

W wydarzeniu wzięła udział reprezentantka Instytutu Książki z Działu Analiz i Projektów Specjalnych, Anna Kurtek.