Aktualności

fot. Bibliostacja Pobiedziska
23.08.2023

Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Pobiedziskach w budynku dworca kolejowego

W 2022 roku dzięki wspólnej decyzji władz Gminy Pobiedziska oraz PKP Nieruchomości liczące 425 m2 wnętrze budynku zabytkowego dworca kolejowego w Pobiedziskach wynajęto Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego. Otworzyło to drogę do powstania nowej siedziby Biblioteki.

Wspólne działania władz samorządowych i dyrektor Biblioteki pozwoliły na zabezpieczenie funduszy z gminnego budżetu, złożenie wniosku do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Infrastruktura Bibliotek 2021-2025. W efekcie zrealizowano inwestycję o wartości przekraczającej 1 700 000 zł. Projekt adaptacji powstał w pracowni Piotra Drojeckiego. Następnie – po konsultacjach z mieszkańcami, współpracy z firmą Future Labs i pracownią architektoniczną Biedermann-Wide – projekt otrzymał swój ostateczny kształt.

W październiku ubiegłego roku rozpoczęły się prace adaptacyjne, instalacyjne i wykończeniowe. Kiedy się one zakończyły, wnętrze dworca wyposażono w zaprojektowaną zabudowę biblioteczną, meble oraz sprzęt IT i multimedialny.

Wygospodarowane w starych murach dworca przestrzenie zyskały nowoczesny charakter. Na dwóch poziomach znalazły się wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnia, stanowiska komputerowe z dostępem do drukarki, multimedialna scena z trybuną, strefa Wi-Fi, przestrzeń dla dzieci z rodzicami, strefa seniora oraz sala warsztatowa i Laboratorium przyszłości wraz ze studiem nagrań. Biblioteka jest wyposażona w windę oraz pętle indukcyjną dla niedosłyszących. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu przed Bibliostacją dostępny będzie książkomat.

Ważnym elementem wystroju biblioteki jest odniesienie się do dziejów Ziemi Pobiedziskiej. W przestrzeni biblioteki pojawiły się grafiki z wizerunkami ważnych osobistości związanych z Pobiedziskami oraz gabloty z artefaktami.

Oficjalne otwarcie Bibliostacji Pobiedziska odbędzie się 1 września, następnie zaś mieszkańcy i czytelnicy zostaną zaproszeni do biblioteki na dzień otwarty.

Pracownicy Biblioteki w Pobiedziskach mają nadzieję, że będzie ona pełniła dla lokalnej społeczności rolę skarbca wiedzy oraz miejsca kreatywnych działań, a także miejscem spotkań z książką i kulturą, łączącym pokolenia oraz pozwalającym na spotkanie współczesności z historią. Jesteśmy pewni, że stanie się właśnie tak, jak chce tego personel Bibliostacji Pobiedziska.