Aktualności

25.03.2020

Oświadczenie Koalicji Letnich Festiwali Literackich

W miniony weekend organizatorki i organizatorzy wydarzeń zrzeszonych w Koalicji Letnich Festiwali Literackich spotkali się online, by przedyskutować obecną sytuację i jej wpływ na zaplanowane wydarzenia. Poniżej publikujemy ich oświadczenie.

„Przede wszystkim chcemy zapewnić, że jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie, pracujemy w podgrupach nad wspólnymi projektami i wspieramy się wzajemnie. Mamy ambitne plany, ten dziwny czas ich nie przekreśla, choć oczywiście ma na nie duży wpływ.

Mamy świadomość, że literatura i kultura stanowią dla Państwa odskocznię od codziennych trosk. Staramy się więc potraktować obecną sytuację jako wyzwanie i podejść do niej kreatywnie. Zespoły przygotowujące festiwale pracują programowo, rozpatrując jednocześnie różne możliwe scenariusze rozwoju wypadków. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja latem, dlatego nie możemy nikogo zapewnić, że nasze wydarzenia odbędą się w formie i miejscach, do których przywykła już ich publiczność. Rozpatrujemy możliwości przeniesienia ich (w całości lub częściowo) do sieci, skrócenia, ograniczenia liczby widzów, połączenia i odwołania. Przy podejmowaniu decyzji kierować się będziemy oficjalnymi wytycznymi, obowiązującymi przepisami oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno uczestników jak i organizatorów naszych imprez.

Zapraszamy do śledzenia naszych festiwali w sieci, a działań Koalicji pod hashtagiem #koalicjaletnichfestiwaliliterackich.

I przypominamy #zostanwdomu – jeśli tylko mają Państwo tę możliwość. Instytucje organizujące nasze festiwale, związane z nimi autorki i autorzy już dziś prowadzą swoją działalność w sieci”.

#KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich to:

Izabelińskie Spotkania z Książką

Non-fiction. Festiwal reportażu Kraków

Festiwal Góry Literatury – Nowa Ruda

Festiwal Stolica Języka Polskiego – Szczebrzeszyn

Zakopiański Festiwal Literacki

Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm – Buda Ruska

Literacki Sopot

MiedziankaFest

[źródło: rynek-ksiazki.pl]