Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
13.11.2023

Ostatnie spotkanie pierwszego dnia konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Pierwszy dzień konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” zamknęła prezentacja pt. „Stowarzyszenie InicJaTyWy: To, co było pamiętamy, teraz działamy!”. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się w dniach 13-14 listopada w Gdyni, jest Instytut Książki.

Autorami prezentacji byli Anna Orlikowska – dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach oraz Łukasz Załęski – dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Zarówno Orlikowska, jak i Załęski są aktywnymi członkami Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Publicznych InicJaTyWy.

Podczas rozmowy zarówno Anna Orlikowska, jak i Łukasz Załęski opowiedzieli o swoich licznych doświadczeniach z realizacją inwestycji w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Historie opowiedziane przez oboje dyrektorów z dwóch różnych punktów na mapie Polski z pewnością mogły dodać odwagi tym bibliotekarzom, którzy są dopiero na etapie planowania swoich inwestycji. Prezentacja pokazała bowiem, że dzięki wsparciu „Infrastruktury bibliotek” można osiągnąć naprawdę wiele.

„Nie bójcie się państwo składania wniosków i realizowania swoich inwestycji. Oczywiście czeka was mnóstwo pracy, ale gwarantuję, że kiedy w końcu zobaczycie efekty swoich działań, poczujecie, że było warto” – przekonywała Anna Orlikowska.

Po zakończeniu spotkania na scenę weszli dyrektor Instytutu Książki ds. organizacyjnych i finansowych oraz dyrektor IK Dariusz Jaworski. Ten pierwszy podziękował pracowniczkom odpowiedzialnym za „Infrastrukturę bibliotek”, z kolei ten drugi zdradził, że w Instytucie Książki niedawno rozpoczęły się prace nad zupełnie nowym programem, który ma być skierowany do seniorów.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbyły się pierwszego dnia konferencji, omawiane były przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne miały w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.