Aktualności

Publikacja we francuskim „L’Opinion”, fot. Julia Mistewicz

W ponad 50 mediach na całym świecie ukażą się w ten weekend teksty prezydenta i premiera RP, polskich historyków, intelektualistów, liderów opinii w kolejnej odsłonie globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów „Opowiadamy Polskę światu”. Okazją jest 230. rocznica Konstytucji 3 Maja.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie, w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, USA, Rosji, czy odległej Japonii – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator i organizator projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

O polskim umiłowaniu wolności i demokracji, ale także o współczesnej Polsce piszą: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Marek Kornat, prof. Aleksander Surdej, prof. Jerzy Miziołek, prezes IPN Jarosław Szarek, szef KGHM Marcin Chludziński czy prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

„Traktujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszego aktu demokratycznego w Europie, jako impuls do opowieści o wolności, demokracji, o polskiej historii, ale też o wyborach naszej współczesności, o tym, jak Polska wychodzi z pandemii, o Polskim Nowym Ładzie, o patriotyzmie ekonomicznym” – mówi PAP Mistewicz.

„230. rocznica ustanowienia polskiej konstytucji, pierwszej konstytucji Europy, powinna być inspirującym świętem całej współczesnej Europy” – pisze polski prezydent Andrzej Duda. „W świadomości pokoleń zapisała się pamięć o przełomowej reformie ustrojowej, o zrywie myśli i ducha; zrywie, którego celem była zbawienna modernizacja, odwołująca się do najszczytniejszych uniwersalnych wartości. Dziedzictwo Konstytucji 3 maja to nieodłączna część najwspanialszego europejskiego dorobku. Nieprzypadkowo podczas obchodów 50. rocznicy traktatów rzymskich Konstytucja 3 Maja została przywołana jako »jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej«” – zauważa.

Prezydent przypomina, że inspirująca powinna być zawarta w Konstytucji 3 Maja zasada mówiąca o tym, że „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”. „Deficyt demokracji, niedoskonałe artykułowanie obywatelskiego przedstawicielstwa w kierowaniu decyzjami Unii Europejskiej – to jedno z naszych najważniejszych wspólnych wyzwań (...) - zaznacza szef polskiego państwa. - Trzeba podkreślić, że Ustawa rządowa z 1791 roku kierowała się zasadami, które do dzisiaj niezmiennie traktujemy jako podwaliny europejskiej cywilizacji i europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności. To wskazania aksjologicznej busoli, których nigdy nie możemy utracić z pola widzenia”.

Prof. Roszkowski przypomina z kolei, że „Konstytucja 3 Maja była wyrazem determinacji i zdolności elity narodowej do obrony interesu państwa”. „Konstytucja była na tyle niebezpieczna dla Rosji i jej klientów w Rzeczypospolitej, że założyli oni w Petersburgu konfederację, którą ogłoszono w Targowicy, do której ostatecznie przystąpił król i której zwolennicy z pomocą wojsk rosyjskich obalili konstytucję i dokonali II rozbioru państwa” - wskazuje historyk, kawaler Orderu Orła Białego, konsultant historyczny projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

„(...) Polski historyk Ignacy Chrzanowski porównał upadek Rzeczypospolitej do sytuacji człowieka chorego, który podjął skuteczne leczenie, ale zanim wstał z łóżka, sąsiedzi zamordowali go, by zagrabić jego majątek. Austria, Prusy i Rosja dokonały bowiem bezprecedensowej zbrodni, a w następnych dekadach usilnie pracowały nad tym, by ją zatuszować, utrwalając międzynarodową opinię, że Polacy nie potrafią się rządzić i że sami sprowadzili na siebie katastrofę” - ocenia Roszkowski.

Socjolog i filozof społeczny prof. Krasnodębski w swoim tekście konstatuje, że „gdyby Rzeczpospolita przetrwała, historia Europy potoczyłaby się inaczej: tradycje klasycznego republikanizmu nie uległyby tak łatwo zapomnieniu, despotyzm rosyjski pozostałby poza jej granicami, a militaryzm pruski zostałby okiełznany”. „Utraciwszy niepodległość i zrozumiawszy, że bez niej nie ma także pełnej wolności osobistej, Polacy dobijali się o nią przez cały wiek XIX, począwszy od powstania kościuszkowskiego w 1794 r. To polskie przywiązanie do wolności objawiło się także w wieku XX – w 1920 r. powstrzymaniem najazdu bolszewickiego na Europę, w 1939 r. podjęciem walki zbrojnej z III Rzeszą, w 1980 r. powstaniem +Solidarności+, w 1989 r. – przezwyciężeniem komunizmu” - wskazuje.

Z kolei prezes IPN przypomina świętowanie 3 maja w czasie, gdy Polski nie było na mapach, ale także w stanie wojennym. „Do rangi symbolu urastają fotografie wykonane tego dnia przez Chrisa Niedenthala, przedstawiające solidarnościową manifestację na placu Zamkowym w Warszawie, rozbijaną przez oddziały milicji pod murami tego samego Zamku Królewskiego, w którym w 1791 r. uchwalano Konstytucję i skąd król ze wszystkimi stanami przeszedł do katedry, pod którą milicja biła w 1982 r. manifestantów - pisze Szarek. - Rok później kierownictwo działającej w podziemiu +Solidarności+ wydało okolicznościowe oświadczenie: »Przed 192 laty nasi pradziadowie uchwalili dokument wprowadzający kraj na drogę rozwoju politycznego i społecznego« (...)”.

Szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów Michał Kłosowski zwraca uwagę, że publikacjami w światowych mediach „udało nam się wytworzyć ciekawość Polską”. „Redakcje na całym świecie, z którymi współpracujemy, dzięki kolejnym odsłonom projektu »Opowiadamy Polskę światu« coraz więcej wiedzą o Polsce. Dzieje się to, co warto podkreślić, bez płatnych reklam, bez materiałów promocyjnych, lecz w wyniku współpracy między redakcjami i dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskiej dyplomacji publicznej” - zauważa Kłosowski.

Wcześniejsze edycje „Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Z kolei teksty o potencjale gospodarki naszego regionu opublikowały portale i tytuły gospodarcze w 55 krajach.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu: 230. rocznica Konstytucji 3 Maja” realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.

„Jako partner projektu jesteśmy dumni, że możemy opowiadać światu o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Tym bardziej, że 230. rocznica Konstytucji 3 Maja zbiega się z obchodami 60-lecia KGHM. Miedziowy gigant to lider w produkcji miedzi i srebra, który stał się potęgą w branży wydobywczej. Tym samym KGHM wzmacnia gospodarczą pozycję Polski w świecie” – mówi Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A. Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

źródło: PAP