Aktualności

plakat wystawy
04.04.2018

Opole: Wernisaż wystawy „Via Hrabal"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Stowarzyszenie SERPENS
Środkowoczeska Biblioteka Naukowa w Kladnie

zapraszają na wernisaż wystawy
„Via Hrabal"

Kuratorzy wystawy:
Václav Špale, Tomáš Mazal

W trakcie wernisażu zaprezentowany będzie performance autorstwa:
Tomáš Mazal, Václav Špale, Ivo Krobot

5 kwietnia
godz. 13.00

Galeria WuBePe
ul. Piastowska 20
Opole

(ekspozycja do 5 maja)

Projekt „Via Hrabal", autorstwa Tomáša Mazala i Václava Špale, jest multimedialną prezentacją, która w oryginalny, a jednocześnie przystępny i atrakcyjny sposób przybliża poetycki wymiar dzieł i biografię Hrabala. Przygotowany został z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy przez Stowarzyszenie Serpens.

-----

Bohumil Hrabal (ur. 28 marca 1914 w Brnie, zm. 3 lutego 1997 w Pradze) – czeski pisarz, uważany za znaczącego twórcę światowej literatury XX wieku.

W swoich powieściach i opowiadaniach zawarł obraz Pragi, w której mieszkał przez większość swego życia, jako miejsca magicznego. Także postacie, które wypełniają karty jego dzieł są niezwykłe: żona Eliška, zwana także Pipsi, stryj Pepin, który pojawia się w prawie każdej książce, znajomi artyści opisani m.in. w „Weselach w domu” czy w „Czułym barbarzyńcy”, wreszcie ukochane przez pisarza koty.

Niemal wszystkie historie opowiadane są przez Hrabala z dystansem, przymrużeniem oka, mimo że często dotyczą one smutnych przeżyć – II wojny światowej i zbrodni popełnianych przez niemieckich okupantów oraz w czasach komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji. Ten sposób opowiadania wpisuje się w tradycję praskich „pabitelów” – bywalców knajp opowiadających przy piwie cudowne, częściowo zmyślone historie. Większość ludzi kocha tę literaturę właśnie za atmosferę serdeczności, ciepła, senności i surrealizmu oraz czułej ironii, z jaką patrzy autor na świat i własne życie. Dzięki niezwykłemu językowi, w którym swoje odbicie znajduje czeszczyzna rodem z praskich piwiarni, autor wywarł także wpływ na język Czechów.