Aktualności

Ołena Zełenska i Łucja Gawkowska, fot. Instytut Książki

Pierwsza dama Ukrainy nagrodziła Dyrektora Dariusza Jaworskiego oraz cały Instytut Książki za pomoc, którą od początku wojny staramy się nieść Ukraińcom i ukraińskiej literaturze. Nagrodę na Targach Książki we Frankfurcie odebrała w naszym imieniu Łucja Gawkowska.

W piątek 21 października na ukraińskim stoisku na Targach Książki we Frankfurcie gościła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, która wspólnie z przedstawicielami ukraińskiego ministerstwa kultury, ministerstwa spraw zagranicznych, Ukraińskiego Instytutu Książki oraz Europejskiej Federacji Wydawców prezentowała projekty mające na celu wsparcie ukraińskiej książki w trudnym dla kraju czasie: Ukraińską Półkę oraz Books Without Borders. Instytut Książki znalazł się w gronie wyróżnionych za specjalny wkład w pomoc naszym sąsiadom. 

Instytut Książki otrzymał nagrodę z rąk Ołeny Zełenskiej za cały szereg działań na rzecz Ukrainy, wśród których warto wymienić m.in. przekazanie bibliotekom książek przetłumaczonych w ramach Programu Translatorskiego ©Poland, zakup książek dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, bezpośrednią pomoc ukraińskim twórcom i wydawnictwom, wsparcie wydarzeń festiwalowych związanych z tematem Ukrainy oraz wreszcie druk książek w języku ukraińskim.

W swoim przemówieniu ukraińska pierwsza dama mówiła, że to właśnie książka może być rzeczą, która jak żadna inna skraca dystans pomiędzy uchodźcami, a krajem, który musieli opuścić. Według niej to właśnie literatura i kultura ogólnie stanowi duszę narodu. Zełenska wyraziła też dumę, że na Targi Książki we Frankfurcie udało się przybyć wydawcom z bombardowanego Charkowa i przekonywała, że Ukraińcy doskonale rozumieją potrzebę promowania swojej kultury na arenie międzynarodowej, również w tym najtrudniejszym czasie.

„Dziecko, które musi uciekać z kraju, często nie może wziąć nic ze sobą, odebrano mu dzieciństwo. Stąd szczególna waga obecności książek po ukraińsku w krajach schronienia” – podkreślaiła Ołena Zełenska.

Razem z Instytutem Książki nagordzone zostały także inne europejskie instytucje: Federation of European Publishers, Kibadu - Kinderbücher aus der Ukraine, Leidykla Flintas, Goethe-Institut oraz Börsenverein des Deutschen Buchhandels.