Aktualności

26.05.2022

Oksana Zabużko wygłosiła wykład inaugurujący Targi Książki w Warszawie

Dziś o 12:00 odbyło się uroczyste otwarcie Targów Książki w Warszawie. Wykład inauguracyjny na tegorocznej edycji imprezy wygłosiła ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Autorka niedawno wydanego w Polsce zbioru esejów „Planeta Piołun” została także nagrodzona IKAREM, czyli nagrodą Targów Książki w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Oksana Zabużko przyjechała do Polski 23 lutego, aby promować zbiór esejów „Planeta Piołun”, w niektórych z nich pisarka ostrzegała przed wojną. Przyjechała bez laptopa, bo planowała zostać tutaj kilka dni. 25 lutego po wybuchu wojny stała się niejako ambasadorem Ukrainy na Zachodzie. Tłumaczyła przyczyny wojny w licznych wywiadach, wystąpiła też podczas sesji Parlamentu Europejskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W Polsce poza „Planetą Piołun” ukazały się m.in. jej „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, „Siostro, siostro”, „Muzeum porzuconych sekretów”. W czwartek jej wykład rozpocznie Targi Książki w Warszawie.

W uroczystym otwarciu Targów Książki w Warszawie wzięli udział m.in. Wicemarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii Eivind Vad Petersson, Ambasador Norwegii w Polsce JE Anders Eide oraz Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W tym roku w targach, które odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na dziedzińcu, weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów: Polski, Norwegii, Ukrainy, a także Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Z publicznością spotka się około 800 twórców. Gościem honorowym Targów jest Norwegia.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w języku polskim lub w tłumaczeniu na żywo.
Targi książki odbędą się między 26 a 29 maja w PKiN i na Placu Defilad.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna

***

Poniżej uroczyste otwarcie Targów Książki w Warszawie w obiektywie Daniela Bednarza: