Aktualności

14.04.2023

Ogólnokrajowa Konferencja Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych 2023

5. Ogólnokrajowa Konferencja Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych odbędzie się 28-29 września 2023 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kolejny krok do udostępniania. Muzealna biblioteka cyfrowa?”

Organizatorami konferencją są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Konferencja będzie stanowić kolejną odsłonę spotkań bibliotekarzy muzealnych. Tegorocznym tematem przewodnim będzie proces digitalizacji i udostępniania zbiorów cyfrowych w bibliotekach muzealnych. Organizatorzy obiecują, że podczas konferencji uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod hasłem „biblioteka cyfrowa”, mając na względzie zarówno podłoże formalne, organizacyjne, a także zaplecze techniczne oraz funkcjonalne.

Przykładowe tematy, które mają być poruszone podczas konferencji:

  • Digitalizacja zbiorów a prawo autorskie.
  • Jak prawidłowo przygotować postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na digitalizację zbiorów bibliotecznych.
  • Zabezpieczenie i przygotowanie zbiorów bibliotecznych do procesu digitalizacji.
  • Urządzenia i oprogramowanie wykorzystywane w procesie digitalizacji.

Na propozycje wystąpień wraz z abstraktami (do 1000 znaków oraz krótki biogram autora) organizatorzy czekają do 31 maja 2023 roku. Zgłoszenia powinno się wysyłać na adres: sekcja.bmgik@gmail.com. Czas na przesyłanie referatów oraz zgłoszenia uczestników bez wystąpień to z kolei 15 sierpnia 2023 roku.

źródło: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich