Aktualności

09.04.2024

Ogłoszono program Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2024

Tegoroczny Festiwal Europejski Poeta Wolności odbędzie się w dniach 17-20 kwietnia w Gdańsku. Wśród gości wydarzenia znajdą się m.in. Mariusz Szczygieł, Katarzyna Kasia, Jerzy Jarniewicz, Agnieszka Wolny-Hamkało i Tomasz Różycki, a także laureatki oraz poeci i poetki nominowane do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności. Za program festiwalu odpowiadają Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

Tegoroczna, ósma edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się pod hasłem „Przepływ”, a jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas wydarzenia będzie zjawisko upłynniania się granic gatunkowych. Innym ważnym tematem będzie miejsce i znaczenie wolności – w poezji i w naszym codziennym życiu. 

W ramach festiwalu odbędą się spotkania z laureatkami i nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która zostanie wręczona 19 kwietnia. Już dziś wiadomo, że tegoroczną laureatką została chorwacka poetka Monika Herceg. Pozostali nominowani to: Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), Anja Erämaja (Finlandia), Mireła Iwanowa (Bułgaria), Miriam Van hee (Belgia) i Arvis Viguls (Łotwa). Spotkania z wyżej wymienionymi poetkami i poetami, a także tłumaczami i tłumaczkami ich tomów na język polski, odbędą się 20 kwietnia. W ramach festiwalu obędzie się również spotkanie z laureatką nagrody z 2022 roku – Marianną Kijanowską (Ukraina).

Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszej rejestracji – szczegóły dostępne są TUTAJ.

Festiwal Europejski Poeta Wolności 2024 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

RP / źródło: europejskipoetawolnosci.pl