Aktualności

06.07.2022

Ogłoszono program Europejskiej Nocy Literatury 2022

Programowi 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury, organizowanej przez Wrocławski Instytut Kultury 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim, przyświecać będzie hasło „TEMAT RZEKA”. Dziesięć książek, którymi rozwija ten tytuł kurator wydarzenia Michał Rusinek, to pozycje, które przypłyną do Wrocławia ze wszystkich stron świata.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia (w tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie). Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”. 

– „Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność” – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek.

Dużą część tegorocznego programu literackiego stanowią opowiadania – za ich sprawą uczestnicy Europejskiej Nocy Literatury pożeglują nie tylko po rzekach Europy, ale i innych części świata. Wśród polskich autorów, których krótkie formy usłyszymy podczas ENL-u, znalazł się Andrzej Stasiuk i jego pochodzące z tomu „Kroniki beskidzkie i światowe” teksty „Rzeka dzieciństwa” i „Dzień w kwietniu”, a także Kornel Filipowicz i jego traktujące o dziecięcym doświadczaniu natury opowiadanie „Radość w próżni” (ze zbioru „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”). Europę Środkową reprezentują też: węgierski mistrz nowelistyki Dezső Kosztolányi z opowiadaniami „Karp” i „Smok” („Dom kłamczuchów”) oraz Czeszka Radka Denemarková ze wstrząsającym portretem mężczyzny ogarniętego obsesją na punkcie wody – powieścią „Kobold”.

Aż trójka pisarzy, których proza prezentowana będzie 20 sierpnia, pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dwójka z nich to twórcy dobrze już wrocławskiej publiczności znani. Twórczość Zadie Smith znalazła się w programie ENL-u już po raz trzeci – tym razem trafiło do niego jej opowiadanie „Sztuczna rzeka” z tomu „Grand Union”. Po raz drugi usłyszymy też Roberta MacFarlane’a, tym razem we fragmencie ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu”. Trzecim Brytyjczykiem w tegorocznej selekcji jest Colin Thubron, autor książki „Amur. Między Rosją a Chinami” – fascynującego przewodnika po rosyjsko-chińskim pograniczu, które podzielone jest nurtem tytułowej rzeki.

W swojej rzecznej podróży uczestnicy Europejskiej Nocy Literatury zawiną także do Skandynawii, a to za sprawą jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w 1920 roku przyniosła norweskiemu mistrzowi słowa Knutowi Hamsunowi literacką Nagrodę Nobla – historii o poszukiwaniu drogi powrotnej do stanu natury „Błogosławieństwo ziemi”. Dwie ostatnie pozycje w programie ENL-u przypłyną zza oceanu: na Przedmieściu Świdnickim usłyszymy opowiadania „Milczenie” i „Eleonora” autorstwa amerykańskiego klasyka literatury grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”) oraz fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.