Aktualności

30.06.2023

Ogłoszono pełen program Festiwalu Miłosza 2023

Organizatorzy Festiwalu Miłosza, czyli Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, ogłosili pełen program Festiwalu Miłosza, który odbędzie się w dniach 5-9 lipca. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, a wejściówki na spotkania można pobrać już od 26 czerwca. 

Przeszło czterdzieści poetyckich spotkań, warsztatów i debat, poeci z wielu zakątków świata, pasmo poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. Festiwal, który w tym roku dołączył do Versopolis – jednej z najważniejszych poetyckich sieci – potrwa od 5 do 9 lipca 2023 roku. 

Spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety Adama Zagajewskiego symbolicznie otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Miłosza. Byli studenci poety opowiedzą o swoich doświadczeniach i wspomnieniach związanych z ich mistrzem, a zaproszeni goście zinterpretują wiersze tego wybitnego przyjaciela festiwalu. Na festiwalowej mapie pojawi się również seminarium poetyckie im. Adama Zagajewskiego, którym organizatorzy pragną podkreślić istotność spuścizny poety, która kształtowała przyszłe pokolenia twórczyń i twórców. 

Szczególnie istotnym punktem odniesienia dla organizatorów festiwalu jest wojna w Ukrainie. Z czytelnikami spotkają się m.in. Nikola Madžirov, Jan Wagner, Ilya Kaminsky, Mira Rosenthal, ariel rosé , Kateryna Babkina, Ija Kiwa, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Joanna Oparek i Aneta Kamińska, którzy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytania o rolę poezji w obliczu przemocy, a także zajmą się perspektywą budowania powojennej rzeczywistości.

Nowością w programie są wydarzenia organizowane w Spółdzielni Ogniwo. Spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, koncerty Brzoska Kolektyw i Psiego Lica, premiera magazynów „KONENT” i „Zakład”, spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia i inne spotkania autorskie – wszystko to odbędzie się przy ul. Smolki 11a.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie pierwszą, która wydarzy się pod egidą międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis. Działająca od 2014 roku sieć powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów. Do tej pory włączyła w swoje działania ponad 320 poetek i poetów i angażuje się w ponad 30 festiwali, co czyni ją największą platformą poetycką na świecie. Polskę w sieci reprezentuje Europejski Poeta Wolności, a od tego roku również Festiwal Miłosza. Dzięki wsparciu Versopolis na festiwalu pojawią się wybitni poeci: Ilya Kaminsky i Ija Kiwa.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne, należy jednak pobrać na nie wejściówki. Ich dystrybucja odbywa się na stronie www.kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji KBF: PLUS.

Pełen program festiwalu można znaleźć TUTAJ.