Aktualności

07.11.2023

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły we wtorek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. W Kategorii „Słowo” nominowani zostali: Ernest Bryll, Antoni Libera oraz Krzysztof Masłoń.

„To, co wyróżnia telewizję to kategoria »Obraz«. Istotna rzecz, która wyróżnia telewizję publiczną, to obrazy, które budują wspólnotę” – podkreślił prezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” otrzymali: producent Michał Kwieciński, aktor Marek Bukowski, reżyser i scenarzysta Filip Zylber oraz operator Piotr Śliskowski.

„Muzyka jest naturalną tkanką Polskiego Radia” – powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” otrzymali: saksofonista Piotr Baron, wokalista Marek Piekarczyk, instrumentalistka prof. Maria Pomianowska.

Prezes PAP Wojciech Surmacz przypomniał, że „dziś wielu ludziom, dziennikarzom myli się wolność słowa z manipulacją, kłamstwem. Oni myślą, że wolność słowa to wolność głoszenia nieprawdy. Ale wolność słowa to wolność do głoszenia prawdy i taka jest nasza kategoria. Dla nas prawda i wolność słowa są najważniejsze”.

W kategorii „Idea” do Nagrody Mediów Publicznych 2023 nominowani zostali: dramatopisarz Jarosław Jakubowski, muzyk, poeta i kompozytor Stan Borys oraz prof. Włodzimierz Bolecki – teoretyk i historyk literatury.

Gala Nagród Mediów Publicznych odbędzie się 12 listopada.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 roku. „Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 roku, po jedenastoletniej przerwie. Od tamtej chwili laureatami NMP zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Joanna Siedlecka i Andrzej Zybertowicz – w kategorii „Słowo”. W kategorii „Muzyka” NMP dotychczas otrzymali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek i Łukasz Borowicz. W kategorii „Obraz” nagrodzeni zostali: Wawrzyniec Kostrzewski, Mirosław Bork, Elżbieta Jaworowicz i Maria Dłużewska. Nagrodę w przyznawanej od 2021 roku kategorii „Idea” dotychczas otrzymali Piotr Semka i Leszek Długosz.

źródło: PAP, Maciej Replewicz, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna