Aktualności

28.06.2021

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak i Maciej Topolski to autorzy nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Rozstrzygnięcie nastąpi 18 września. Wyróżnienie przyznawana jest za debiut prozatorski.

Nominacje ogłoszono w niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest organizatorem nagrody wspólnie z prezydentem Radomia.

Maciej Bobula został nominowany za „Szalejów” (Wydawnictwo j), Dominika Horodecka za „Wdech i wydech” (Wydawnictwo Warstwy), Jolanta Jonaszko za „Portrety” (Wydawnictwo Forma), Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter), a Maciej Topolski za „Niż” (Korporacja Ha!art).

Przedstawiając nominacje, członkini jury Anna Kałuża podkreśliła, że w tej edycji nagrody wiele książek prezentowało zbliżony poziom literacki. „Wybór tych pięciu, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca Nagrody Gombrowicza, nie był łatwy” – zaznaczyła.

Do V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszono 100 książek.

Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisany prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2020 r.

Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. zł. W tym roku przyznane zostanie także dodatkowe wyróżnienie. Kapituła wskaże autora, który w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowiono w 2015 r., po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Ostatnią edycję wygrała Barbara Sadurska, autorka książki pt. „Mapa”.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna